Menü

Fenerbahçe’nin Harrington Kupası Resti

Başkomutan Harrington Kupası veya Türk’ün “Namus Maçı”

Türk ailelerinin yüreklerini dağlayan bu taptaze şe­hit acıları o yıllarda ancak Fenerbahçe’nin İngilizler karşısındaki galibiyetleri ile dinmekte idi. Şimdi ise, aynı düşmanın bu ağır meydan okumasını hangi Türk Kulübü kabul edebilecekti?.. Ya Fenerbahçe de al­dırmaz ise ne olacaktı?.. Zaten, İngilizlerin hedefle­rinin Fenerbahçe olduğu herkesçe biliniyordu.

Günler; aylar kadar uzuyor, kahr içinde geçiyordu. Evet, Fenerbahçe ne yapacaktı?.. Türk futbolünün, hatta gerçekte, artık Türk ulusunun malı olan, bu (NAMUS MAÇI)nı kabul edebilecek mi idi?.. FENERBAHÇE ALTTA KALMIYOR!..Aradan sadece 3 gün geçti. Bir Cumartesi saba­hı, İstanbul’un her dilden gazetelerinde, Türk’ler için iç açıcı, yürekler ferahlatan şu haber okundu: “İNGİLİZ GARDLAR KARMASININ DEFİSİNİ FE­NERBAHÇE KULÜBÜ KENDİ ÖZ KADROSU İLE VE ŞARTSIZ KABUL ETTİ!..”

Gerçekten, 15 Haziran 1923 Cuma günü, Kuşdili Çayırı kenarındaki o beyaz ve tertemiz binada, Türk sporunun kara günlerdeki bu Kabe’sinde, her zaman­kinden değişik bir hava esmişti. Sabah 10 da, 2’nci kattaki küçük Yönetim Kurulu odasında başbaşa ve­ren, Genel Sekreter Nasuhi (Baydar), Genel Kaptan Galip (Kulaksızoğlu) ve Muhasip üye Tevfik (Taşçı) beylerden oluşan Fenerbahçe Yönetim Kurulu, Ta­kım Kaptanı Zeki (Sporel) beyle bir saat süren bir gö­rüşmeden sonra, tarihsel kararı aldı ve meydan oku­yanlara, Tevfik Bey’in mükemmel İngilizcesi ile yazı­lan şu mektup hemen yollandı:İSTANBUL VE HAVALİSİ MÜTTEFİK İŞGAL OR­DULARI BAŞKUMANDANLIĞI SPOR ÂMİRLİĞİ CA­NİBİ AİLELERİNE

HARBİYE-İSTANBUL (— FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ, BÜTÜN TÜRK KULÜPLERİNE YAPTIĞINIZ ÇAĞRIYI OKU­MUŞ VE ÖĞRENMİŞTİR. KULÜBÜMÜZ, ARZU BU­YURULAN KARŞILAŞMAYI, YİNE ARZU BUYURULACAK GÜN VE SAHADA, YALNIZ KENDİ KADRO­SU İLE YAPMAYA HAZIR VE CEVABINIZI BEKLE­DİĞİNİ YÜKSEK MAKAMINIZA BİLDİRMEKLE ŞE­REFLER DUYAR.)

MAÇIN GÜNÜ; 29 HAZİRAN 1923

28.09.2020 23:28

Kategoriler:   Spor

Yorumlar