Menü

Ferdi Tayfur Artık Sahnede

SON filmi «Kara Gurbet»in final sahneleri için Silivri sırtlarında Oya Aydoğan ve Atilla Ergün ile birlikte kamera önüne geçen Ferdi Tayfur’da, kimsenin anlam veremediği bir garip telaş vardı. O gün, filmin bir an önce tamamlanmasını istediğini açıklayan sanatçı, nedenini şöyle anlatıyordu;

«Artık sinemaya ara veriyorum. Su sürenin ne kadar olacağını şimdi kesin olarak söyleyemeyeceğim ama, uzun bir süre kamera önüne geçmemeyi düşünüyorum. Benim için şimdi sinema devri kapandı. Artık sahne çalışmalarıma ağırlık vereceğim.»Ferdi Tayfur’un açıklaması gerçekten de ilginçti. Siz bu satırları okurken, o Samsun Fuarı’nda sahneye çıkış hazırlıkları içinde olacak.

Sanatçı, konuşmasını sürdürüyor.

«Samsun Fuarı’rıda on gün süre ile sahneye çıkacağım. Bu çalışma bir anlamda İzmir Fuar’ı için hazırlık olacak. Kendimi çok iyi hazırlamam gerekiyor.»

1977 yılında, «Çeşme» adlı filmle sinemaya ilk adımını otan ve bugüne kadar 14 filmde oynayan Ferdi Tayfur için sinemaya sırt çevirmek pek kolay değil ama, ünlü sanatçı buna mecbur olduğunu belirtiyor ve bu konuda bakın neler anlatıyor:

«Çok sayıda film çevirdim. Ben her şeyden önce sinema sanatçısı değil, ses sanatçısıyım. Bu noktadan hareket edince, sinemaya bir süre ara verme kararım oldukça isabetli bir karar oluyor. Kısacası önce müzik, sonra sinema…»

Şimdi pek çok kişi, İzmir Fuarı’ndan sonra Ferdi Tayfur’un tekrar film çevirebileceğini söyleyebilir. Ancak sanatçı Fuar sonrası için de sinemaya, «Hayır» diyor. Bunun iki nedeni, bulunuyor. Dilerseniz bu nedenleri ünlü sanatçıdan dinleyelim:«Fuar’dan sonra kendi adıma kurduğum Ferdifon Plak Şirketi ile ilgileneceğim. «Kara Gurbet» adlı son LF’imi kendi firmama yapacağım. Ayrıca plak şirketim için yeni şarkıcılar da bulmam gerekiyor. Bu da oldukça uzun zamanımı alacak.

Daha sonra da kafamda yıllardır kurduğum bir düşü gerçekleştirmeye çalışacağım. Benim Adana’da Çeşme Kebap Salonum var. İşte o salonun bir eşini İstanbul’da açmak için kollarımı sıvayacağım.»Anladığımız kadarıyla Ferdi Tayfur’u oldukça hareketli günler bekliyor. Samsun ve İzmir’deki sahne çalışmaları, ardından plak şirketi ve kebap salonu… Peki bütün bunlardan sonra sinemaya dönüş olacak mı? Ferdi Tayfur’un cevabı yine pek farklı olmuyor:

«Kesin bir şey söyleyemem…»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-33-sayisi)

05.10.2020 21:33

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar