Menü

Ferdi Tayfur’un Yeni Merakı

EĞER çekilen filmin başrolünü Ferdi Tayfur oynuyorsa ve çekimler harici ise, film ekibini büyük bir kalabalığın saracağı muhakkaktır… Nitekim Ferdi Tayfur’un son filmi «Utanıyorum»da da böyle oldu… Tayfur, bu filmde başrolü «Üç İstanbul» dizisiyle adını duyuran Nilgün Akçaoğlu ile paylaşıyor.

Oldukça büyük bir kalabalık, film ekibini adım adım izliyor… Meraklı gözler sürekli Ferdi Tayfur’un üstünde. Tayfur’un da elinde bir kamera duruyor. O kameranın vizöründen bakıyor, arada bir parmağını oynatıyor ve kamera, çekim yaptığını belli eden sesler çıkartıyor… Bu arada kalabalık arasından sinemayla ilgili haberleri yakından izleyen birkaç kişi kendi aralarında konuşuyorlar, tartışıyorlar:«Ferdi Tayfur kameramanlık mı yapıyor?»

«Yok, sanmam… Yönetmenlik varken, kameramanlığı niye yapsın?..»

«Doğru söylüyorsun ama, bu kamerayı niye kullanıyor ki?..»

«Öğreniriz birazdan… Sabret…»

Bu konuşmalar Ferdi Tayfur’un kulağına kadar gidiyor… Tam o sırada, Tayfur parmağım kameranın üzerinden çekiyor, sesler kesiliyor. Set röportajı için çektiğimiz birkaç fotoğraftan sonra biz de sanatçının yanına gidiyoruz… Herkesin merak ettiği konuda bakınız Ferdi Tayfur neler anlatıyor:

«Video merakı bu… Kameramanlık değil… Uzun zamandan beri video olayıyla yakından ilgileniyorum Sonunda böyle bir kamera aldım. Şimdi kendi çektiğim filmleri videoya takıp izleyebiliyorum. Cok zevkli oluyor. Ayrıca sinemayla ilgili bir insanın, kaldı ki oyuncu olarak kamera önüne geçiyoruz, mutlaka bt tip çalışmalar yapması gerekli…

Gerçekten de Ferdi Tayfur’un video merakı uzun zamandır sürüyor ve pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Sanatçı videoya olan tutkusu yüzünden bir de video şirketi açmıştı. Hem sahne, hem film, hem plak çalışmaları yapan Tayfur, boş bulduğu her anını video için kullanıyor.Tayfur’la video dışına çıkarak biraz da oynadığı filmle ilgili konuşuyoruz. Yönetmenliğini Melih Gülgen’in yaptığı filmde Nilgün Akçaoğlu ile Fatih Özses de oynuyor. Tayfur, filmle ilgili olarak şöyle konuşuyor:

«Bu filmde kendimi oynuyorum. Adımı da değiştirmiyorum, mesleğimi de… Sevilen sanatçı Ferdi Tayfur olarak geçiyorum kameranın karşısına. Filmin bazı bölümleri Kuşadası’nda çekildi… İnanıyorum ki, ilgiyle izlenecek…»Filmde Ferdi Tayfur evlidir. Bir de oğlu vardır. Ne var ki bu mutlu tablo bir süre sonra bozulur. Karısının yıllar önce tammış olduğu bir genç girer devreye… Akli dengesini yitirmiş olan bu genç, Ferdi’nin ende olmadığı bir gün karısına tecavüz eder. Filmin akışı da bu sahneden sonra hızlanır ve sürpriz bir finalle sona erer.

Bu arada filmin çekimleri devam ediyor. Ancak çekim aralarında Ferdi Tayfur’un elinde hep video kamerası var. Bir yandan videoyla ilgilenirken bir yandan da mide ağrılarından yakınıyor sanatçı. «Son günlerde yoğun çalışmalardan ötürü mide ağrılarım iyice azdı» diyor Ferdi Tayfur, ama yine de film çekimine video zevkini de eklemeyi ihmal etmiyor ve sürdürüyor çalışmalarını…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-39-sayisi)

04.10.2020 18:03

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar