Menü

Ferhan Tanseli Elini Eteğini Çekti

Tiyatro aktörü mü, sinema oyuncusu mu, senaryo yazarı mı, opera sanatçısı mı,yoksa film sirketi sahibi mi? Bir zamanlar bu mesleklerin hepsini birden bir koltuğa sığdıran Ferhan Tanseli,bugün hepsinden elini eteğini çekmiş gibi. Sadece Şehir Operasında korist olarak arasıra sahneye çıkıyor o kadar…

1959-1963 yılları arasında çevirdiği 20 filmin 9 unda başrol, 11 inde de karakter jön olarak oynayan Ferhan Tanseli de, sinemaya küsen sanatçılardan biri. Niye küsmüş, şimdi onun ağzından dinliyelim bunu:

– Çevirdiğim filmlerin çoğu Anadolu’da oynadı. İstanbul seyircisi vardığımdan habersizdi. Zaten sık sık film yapan bir kişi değildim. Sanat yönümü reklamsız yapmak istedim. Bu da bizde önemli bir rol oynamıyor. Bir raddeden sonra tutunmuş oyuncular üzerinde duruyorlar. Eskiler unutuldu, öldü diyorlar. Yanlış bir tutum bu. İşletmeci, sinema sahibi istemedi diye, hiç bir zaman aktörün mevsimi geçmez.

Birinci planda düşündüğüm sinemayı, bu yüzden ikinci plana attım. İstediğim ellerde değildi, sinema. Oysa halk arıyor,soruyor. Niçin filmleriniz yok, az çeviriyorsunuz? Diye.

Ferhan Tanseli şimdiye kadar Ege Kahramanları, Yollarımız Ayrılıyor, Zoraki Kahraman, Çifte Kavrulmuş, Kızıl Tuğ, Kirli El, Bir Kadın Uğruna, Ateş Bacayı Sardı. Ölümden de Acı filmlerinde başrolde. Aşk Besteleri, Yangın, Şahinler Diyarı. Divane Cehenneme Çevrilen Cennet, Memnu Meyva, Anne Çok Gördü Felek, İntikam Hırsı, Şehzade Murat, Gül Ayşem filmlerinde ise karakter- jön rollerinde oynamış. Sinemanın kendisine ne kazandırdığı sorusunu şöyle cevaplandırıyor:

– Büyük bir tecrübe sadece. Maddi bir kazancım olmadı. İnsanlar hakkında daha tecrübeli oldum. Sabır ve mücadeleyi öğrendim. Macera aramak için Avustralyaya, Kongo ’ya gitmeğe lüzum yok. Türk filmciliğine girmek onlarla uğraşmak kafi.

Leventte daktilo-sekreter kursları müdürü olan eşiyle mutlu bir hayat süren Ferhan Tanseli, bugünlerde bir bebek bekliyor.

Bir öğretmen ve romancı olan babasının teşvikiyle sanata atılan Ferhan Tanseli’nin sahne hayatı, perde hayatından daha eski. Devlet Konservatuvarında okuduktan sonra 1948 de Ankara Devlet Tiyatrosunda sahneye çıkan Tanseli, iki yıl sronra Muhsin Ertuğrulla birlikte İstanbul’a gelip Küçük Sahne’de işe başlamış. İlk filmi Ege Kahramanları’nıda o zaman çevirmiş… Ayni zamanda iyi bir ressam olan Tanseli, bugün de fırçayı kalemi elinden atamamış. Film afişleri yapıyor, kendi yazıp çizdiği “Karagöz’ün Maceraları” adlı bir resimli roman yayınlıyor. “En büyük folklorumuz olan Karagöz, senaryo haline de gelmiştir. En büyük idealim bu filmi çevirebilmek” diyor. Bu arada film senaryoları da yazıyor…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1966-tarihli-528-sayisi)

01.09.2015 09:34

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 20 Ağustos 2015 18:44

  Cansu Kaya

  pipo mu o ? dedemin de vardı :D
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 16:43

  HALİT KUMRU

  artık yaşıyacagını yaşamış
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 16:44

  AYDIN AK

  yeter demiş artık bıkmış bence :D
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 16:46

  MEHMET ŞEN

  gençlerin önünü açmak istemiş olabilir :D