Menü

Ferid Şevki’nin Türkiye’de 10. Filmi

FERİD ŞEVKİ Mısırlı bir aktör ama bizim sinema seyircisi onu o kadar benimsedi, o kadar sevdi ki, bugün Ferid Şevki denince Yeşilçamlı aktörerden biri geliyor akla… Doğrusu bu ya, «Cemile» filminin meşhur Topal Osman’ını kim unutabilir. Bu filim, bizden olmamasına rağmen, bizi, iri kıyım vücutlu, uzun boylu, sert yüzlü ve kuvveti oyun gücü olan Ferid Şevki’ye hemen bağlayıverdi. Ferid Şevki de Türkiye’yi, Türkleri, İstanbul’u sevince mesele olmadı. Ferid Şevki için «Mısırlı Aktör» tabiri pek kullanılmaz oldu. Kimbilir belki de ilerde Türkiye’ye yerleşir.Ferid Şevki hakkında böyle düşünüldüğü için pek memnun: «Türkiye benim ikinci vatanım,» diyor. Şu anda o kadar karmakarışık duygular içindeyim ki, Mısır ile Türkiye’yi ikiz kardeş gibi birbirinden ayırt edemiyorum.»

Yani sizin anlayacağınız Ferid Şevki’nin bir ayağı Mısır’da, bir ayağı Türkiye’de. Nasıl bazı insanlar iki ruhlu olurlarsa, o da iki vatanlı bir aktör.Ferid Şevki, tahminen bundan 45 yıl kadar önce Kahire’de doğmuş. Tahminen diyoruz, çünkü kendisi yaşını söylemiyor. «Kaç yaşındasınız?» diye soranlara, «Kaç yaşımda gösteriyorum?» sorusu ile cevap veriyor. İlk eşi Orta Şark aleminin en tanınmış aktristlerinden Huda Sultan. Bir oğlu ve torunu var.. Şimdi beraber yaşadığı kadın ise dördüncü eşi. Galiba hamileymiş. Ferid Şevki yıllar sonra ikinci defa baba olmaya hazırlanıyor bugünlerde.

Ferid Şevki için sadece aktör, diyemeyeceğiz. O aynı zamanda prodüktör. «Ferid Şevki Film» in sahibi… Türkiye’ de beraber çalıştığı prodüktör – rejisör Hulki Saner onun için, «Mısır’ın en zengin ve nüfuzlu adamlarından birisi,» diyor. «Rus elçisi bile Nasır ile görüşmek için dört gün önceden randevu aldığı halde Ferid Şevki arzu ettiği zaman elini kolunu sallayarak Nasır’a gider ve görüşür.»Bugüne kadar Türkiye’de dokuz filimde rol alan Ferid Şevki son olarak Murat Soydan ve Emel Sayın ile birlikte Metin Erksan’ın yönettiği «Göze Geldik» isimli filimde oynuyor. Konusu dram olan filmin üç önemli özelliği var. Birincisi rejisör Metin Erksan’ın kendi deyimi ile 1970’in en iddialı filmini çekmesi, İkincisi tek tek incelenen şöhretli ve şöhretsiz kadınların içinden, başrolün sahnelerin yeni kraliçesi Emel Sayın’a verilmesi, üçüncüsü de Ferid Şevki’nin Türkiye’de onuncu filmini çevirmeye başlaması. Mısırlı aktör onuncu filmi için şöyle konuşuyor: «inşallah on rakkamı yirmi, otuz olur.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-35-sayisi)

24.11.2020 14:06

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar