Menü

Figen Say Her Teklifi Kabul Etmiyor

Figen Say Her Teklifi Kabul EtmiyorYeşilçam bir garip yerdir. Burada her gün birçok kararlar alınır, hergün birçok kararlardan cayılır. Bütünüyle bir «kararsızlık sineması» olan Türk sinemasında «kararlı» lardan geçilmemesinin komikliği bir yana, bu «karar» ların çoğu da incir çekirdeğini doldurmayan cinsindendir. Kimi sanki kendilerine «Aman, n’olur soyun» denmiş çibi, «Bundan sonra soyunmayacağını,» söyler; kimi, «bonoya paydos» ettiğini açıklar. İçlerinden kaç tanesinin aldıkları kararı tatbik edebildiklerini isterseniz bir tarafa bırakalım da, size Yeşilçam’da alınan son karardan, Figen Say’ın kararından söz edelim… Evet sonunda Figen Say da «kararlılar» kervanına katıldı. Figen Say bundan böyle küçük şirketlere «boykot» etmiş. Bundan sonra küçük şirketlere filim çevirmeyecekmiş. Sebebi de şuymuş:

– «Küçük şirketlerden aldıklarımız bonolar çoğunlukla ödenmiyor, hiç değilse bir kısmını alamıyoruz. Bunun yanısıra filim dar bir bütçeyle yapıldığı için kötü oluyor. Üstelik büyük sinemalarda da oynamıyor. Onun için bundan sonra küçük şirketlerle çalışmayacağım. Çalışmamaya kararlıyım…»

Figen Say Her Teklifi Kabul EtmiyorFigen Say’ın boykotu yalnız küçük şirketlere değil. Sahneyi de boykot etmiş Figen… Gazinocular ona durmadan dansözlük için tekliflerde bulunuyorlarmış. Bunun peşinden şarkıcılık teklifleri de sökün etmiş. Ama Figen Say ne onu, ne de diğerini kabul etmiş. Bu cazip teklifleri reddedişinin nedenlerini bakın nasıl sıralıyor: «Ben ne dansözüm, ne de şarkıcı, ben sinema artistiyim. Yıllarca mücadele ettikten sonra bir yere geldiğimi sanıyorum. Hep büyük şirkelerle çalışıyorum. İşim başımdan aşkın, mayıs ayına kadar doluyum. Yani bir bakıma sinemadaki en iyi devrimi yaşıyorum. Bu durumu daha da iyiye götürmek varken neye sahneye geçeyim.»

Gördüğünüz gibi Figen Say’ın kararı öyle incir çekirdeğini doldurmayacak kararlardan değil, değil mi?

Değil olmasına değil ya, yarın bir gün Figen’i de sahnede dans ederken veya şarkı söylerken görürsek şaşmayalım. Malum ya «gün doğmadan neler doğar.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-48-sayisi)

10.08.2019 23:52

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 12:49

  Nuri Arslantaş

  figen say hayranıydıııııııım
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 12:49

  Gizem Ersoy

  Ablamın isminin baş eseri Figen Say :)
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 12:51

  Anıl Dündar

  bunun nesine hayrandın nuri
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 12:24

  AHMET SEZEN

  tabi şöhret katlanınca böyle her teklıfı kabul etmemeler baslıyordu :D