Menü

Fikret Hakan Sevinçten Çıldırdı

8. ANTALYA Müzik, Tiyatro ve Filim Festivali’nin kapanış balosunda gecenin en gür, en bol alkışını alan Fikret Hakan meslek hayatının on yedinci ödülü olan «Altın Portakal» heykelini eline almıştı. Alkışlar birden yükseldi gene ve Fikret Hakan yanaklarında dikey çizgiler meydana gelen karakteristik gülüşüyle güldü yine, sonra ağır ağır, kelimelerin üzerine basa basa konuşmaya başladı:– «Karşınıza kart bir jön olarak geldim!» dedi. «Bu meslekte epey eskiyim çünkü… Şöyle böyle 20 yıl oluyor sinemaya gireli…»

Ve birden mikrofonu bıraktı, iki adım ileriye gelip «Yemin ediyorum,» dedi, «yemin ediyorum… Bu heykeli 1.000 defa daha alacağım…» Sonra sağa döndü, sola döndü, her taraftan yükselen alkışlara heykelini kaldırarak mukabele etti.

YEŞİLÇAM PARELELİNDEKİ ŞENLİK

8. Antalya Festivali sönük geçti, bu yıl katılan filimler «Buğulu Gözler», «Pamuk Prenses». «Yaban Ali», «Hasret». «Ankara Ekspresi». «Afacan», «Bir Kadın Tuzağı», «Öleceksek Ölelim» çok kalitesizdi, organizasyon bozuktu, şu şöyleydi, bu böyleydi hepsi tamam, ama n’olur şu gerçeği görmezden, bilmezden gelmeyelim. Antalya Festivali’nin yıllar boyu süregelen bir özelliği vardır: Şenlik tam anlamıyle Yeşilçam paralelindedir ve Yeşilçam neredeyse Antalya şenliği de oradadır. Ne bir santim geri, ne bir parmak ileri…Hatta her yıl yapılan festival sonu tartışmalarına bile rastlanmadı bu yıl. Nasıl rastlansın. Selahattin Alakavuk, Nevzat Pesen, Melih Başar, Altan Demirkol, Ali Cemali, İlhan Filmer, Zeki Sözer, Erhan İmset Selçuk Altan, Nedret Güvenç, Esan Öz veren’den kurulu jürinin ilan ettiği sonuçlar — bir Özdemir Birsel ve Sadri Alışık hariç— kimseyi rahatsız etme di. Çok kişi, «Nasıl bez topla nizami futbol maçı yapılmazsa, bu filimlerle de festival yapılmaz,» diyerek işi zafer, ciddiye almıyorlardı. Ciddiye alanlar da sonuçları öğrenince diyecek söz bulamadılar.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-25-sayisi)

31.01.2021 15:17

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar