Menü

Fikret Hakan Tiyatroya Dönüyor

Fikret Hakan Tiyatroya DönüyorBugüne kadar yerli filim setlerinde defalarca konuştuğumuz Fikret Hakan’la son röportajımızı Dermen Tiyatrosu’nun kulisinde yaptık. Sakın, yerli filimlerin birçok sahnelerinin mahkeme, evlendirme dairesi, tren istasyonu gibi «gerçek mahallerde» çekildiğini hatırlayıp da, «Tamam, demek Fikret de son filminde bir tiyatro artistini canlandırıyor,» demeyiniz. Çünkü Fikret Hakan, bugün burada «yerli sinema jönprömiyesi» olarak değil, Ankara Sanat Tiyatrosu’nun «misafir sanatçısı» olarak bulunuyor. Siz, şimdi siz olun da, «Her şey asılna rücu eder» lafının doluluğuna inanmayın… 1951 yılında «Köprüaltı Çocukları» adlı filimle sinemaya geçen Fikret Hakan’ın Yeşilçam’da son durağı yine burasıydı. Yalnız tek farkla. O yıllarda bu binanın adı Ses Tiyatrosu’ydu ve bu tiyatroda Münir Hayri’nin ekibi «3 Güvercin» adlı piyesi oynuyordu.

– «Güvercin’den sonra meşhur Leblebici Horhor’u oynadık,» diyor Fikret Hakan. Sonra sinema serüvenim başladı. Bu arada Oormen Tiyatrosu’nda «Papaz Kaçtı» piyesinde oynadım. Sonra Avni Dilligil’in Çığır Sahnesi; tekrar Dormen Tiyatrosu, Lale Oraloğkı’nun Pangaltı 6 Tiyatrosu ve nihayet Gen – Ar. İşte bugüne kadar sahnesine çıktığım tiyatroların isimleri. Şimdi de buradayım. «Durand Bulvarı» nda oynayacağım.»

Fikret’in Ankara Sanat Tiyatrosu’nun bir piyesinde oynaması daha Asaf Çiyiltepe’nin sağlığında kararlaştırılmış, ama AST’ın tam bir repertuvar tiyatrosu oluşu ve piyeslerin çok önceden seçilip provalara başlanması yüzünden sıra ancak yeni gelebilmiş. Fikret piyeste, piyese adını veren Jules Durand rolünde oynuyor. «Durand Bulvarı» nın bir özelliği de bu piyesin AST’ın en büyük prodüksiyonlarından biri olmasıymış. Kadrosu 30 kişiymiş…

Biz Fikret’le konuştuktan sonra, piyesi sahneye koyan Güner Sümer’in de fikrini alalım dedik. Daha rahat konuşalım diye yanımızdan ayrılan Fikret, giderayak, «Yalnız n’olur şu noktayı belirtin,» dedi. «AST, ‘Gel, oyna’ diye bana müracaat etmedi. Ben onlara müracaat ettim.» Ona, «Peki, belirtiriz,» diye söz verdikten sonra, Güner Sümer’le Fikret Hakan hakkında konuştuk. Bakın rejisörü, Fikret Hakan için neler dedi:

Fikret Hakan Tiyatroya Dönüyor– «Fikret benim aşağı yukarı 15 yıllık arkadaşım. Onu iyi tanıdığımı zannediyorum. Namuslu, iyi şeylere gönül vermiş bir arkadaştır Fikret. Bu piyesi sevdi ve büyük bir aşkla sarıldı. Ama ilk anda bir engelle karşılaştık. Eski bir tiyatro sanatçısı olan Fikret’te, uzun süre sahneden ayrı kalışın verdiği bir tutukluk, bir çekingenlik vardı. Önce bu engeli yıkmamız gerekiyordu. Onun için ikimiz, 2 aylık bir ön çalışma yaptık. Bu çalışmanın sonunda tam kadro halinde provalara başlayınca Fikret’i tam istediğim gibi buldum. Bence o Türk sinemasının en iyi oyuncusudur. Tiyatroda bugüne kadar istediği gibi oynayamadı. ‘Durand Bulvarı’, tiyatroda onun ilk ciddi imtihanı olacaktır.»

Fikret Hakan’ın AST’la yaptığı mukavele normal bir mukavele. Tiyatronun «misafir sanatçı» kadrosuna alınan elemanlara verilen ücreti alıyor. Bu da «brüt» 1600 lira. Üstelik mukavelede piyes adı da yok. Yani mukavelenin imzalanışı anında Fikret tam anlamıyle karanlığa göz kırpmış. Sonra Fikret’e 3 piyes gönderip «birini seç» demişler.

Fikret Hakan 11 kasımdan sonra haftada iki gün Ankara’ya gidip piyeste oynayacak, sonra İstanbul’a dönüp filim çalışmalarına devam edecekmiş. Maaşı brüt 1600 lira olduğuna göre eline 1100 lira kadar birşey geçer. Yani Fikret’in aldığı maaş yol parasına bile yetmiyecek. Bu hesabı onun önünde yapınca güldü, «Sinemada gün geçtikçe daha kötü şeyler yapılıyor. Ben tiyatroda kendimi tatmin edeceğim,» dedi. Artık yılda 5 filimden fazla da çevirmeyeceğim.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-41-sayisi)

10.08.2019 22:25

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 11:37

  Sinem Selin

  10 haberden 2si fikret hakan 2si türkan şoray he
 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 11:37

  Anıl Dündar

  O zamanlar sadece onlar varmış demek ki sinem :))))
 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 11:37

  Sinem Selin

  :)
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 10:34

  HALİT KUMRU

  kral oyuncuydu fikret hakan be