Menü

Filiz Akın İran’ı Komşu Kapısı Yaptı

Filiz Akın, İranda iki film çevirip, üçüncü bir filmin de bazı sahnelerini tamamladıktan sonra yurda döndü, Otuzdört günlük İran çalışması sırasında ünlü film yıldızı bir hayli yorgun düştü. Yumurcak’ından da uzak kaldı… İstanbul, evi, çocuğu gözünde tütüp durdu. İran’da en çok tutulan Türk artisti haline gelmişti Filiz Akın. Erkek artistlerden de Cüneyt Arkın İran’da çok tutuluyordu. Filiz Akın birçok İran – Türk ortak-yapımında oymamış, son yıllarda çevirdiği bütün, filmler İran’da kapışılır hale gelmişti. Tahran sinemalarının çoğunun afişinde Filiz Akın’ın portresi yer alıyordu.

Filiz Akın İran'ı Komşu Kapısı YaptıFiliz Akın, İran’da eşi prodüktör-rejisör Türker İnanoğlu yönetiminde çevrilen “Saadet Şehri” adlı bir masal filmi çevirdi önce. Filmin jönü İran’lı aktör Emir Alpaslan’dı. Filiz Akın, daha önce de İranlıların İstanbul’da çevirdikleri “Güzel Şoför” adlı filmde Emir Alpaslan’la oynamıştı… Filmin öbür rollerinde İranlı komediyen Hümayun Tebrizyan ,Şehnaz Şirvan ve iki Türk aktörü Necdet Tosun, Hulusi Kentmen vardı. Yarısı çekilen “İki Esir” filminde ise Filiz Akın, Nasır Melek Muti, Hümayun Tebrizyan, Kasım Usuki, Cemile, Hulusi Kentmen, Necdet Tosun’la oynamıştı. Filmin jönü ise Cüneyt Arkın’dı. Ancak Londra dönüşü Tahran’a uğraya Arkın, o filmde oynamamış ve İstanbul’a dönmüştü. Türker İnanoğlu, Cüneyt Arkın’lı sahnelerin İstanbul’da çekileceğini söylüyordu.

Erler Film ekibi İran’a asıl “Hazreti-i Süleyman ve Saba Melikesi” filminin çekimi için gitmişti. Bu tarihi filmden de üç günlük bir çalışma yapılmış ve Filiz Akın’ın canlandırdığı Saba Melikesi Belkıs’ın saray bölümleri çekildikten sonra ekip geri dönmüştü. Filmde Hazreti Süleyman’ı Cüneyt Arkın canlandıracak ve filmin kalan bölümleri İstanbul’da çekilecekti. Filmde rolü bulunan İranlı oyuncular Nasır Melek Muti ve Cemile, çekim sırasında İstanbul’a geleceklerdi. Filiz Akın, 15 Martta yeniden İran’a gidecek ve iki film daha çevirecektir.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1970-tarihli-742-sayisi/)

16.02.2017 12:22

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:28

    Sinem Selin

    O zamanlar sınırları filiz akın çiziyordu :)))))