Menü

Filiz Akın’la Tatlı Çizimler

Geçen hafta son durumunu öğrenmek için Filiz Akın’ın evine gitmiştik. Baktık, ressam Faruk da orada. Harıl harıl Filiz Akın’ın karikatürünü çiziyor. Önce bir burun, sonra alın, dudaklar ve nihayet saçlar. Bembeyaz bir kağıdın üzerinde mini mini bir Filiz Akın duruyor… Şaştık kaldık…

Filiz Akın'la Tatlı ÇizimlerAma az sonra şaşkınlığımız daha da arttı. Filiz Akın, «Durun ben de sizin bir karikatürünüzü çizeyim Faruk bey» demez mi?

Filiz Akın hemen planjın başına geçti, eline kara kalemi aldı, beyaz kağıdın üzerine önce bir alın çizdi. Sonra burun, dudaklar, çene, saçlar derken ressam Faruk ortaya çıkıverdi.

Filiz Akın, bize, modeline ve kendine birer yorgunluk kahvesi pişirirken biz de ismini çok duyduğumuz, fakat hakkında hiç bir bilgiye sahip olmadığımız ressam Faruk ile konuşmaya başladık. «1919 yılında İstanbul’da Bebek’te doğdum,» diye hayat hikayesini anlatmaya başladı. «1938 yılında Edirne Muallim Mektebini bitirdim 1956’da Amerika’ya gittim, ‘New York Pan American Art School’ a girdim. Resim ve portre dallarından iki diploma aldım. 1960 yılında İstanbul’a döndüm. Evliyim, 13 yaşında bir kızım var.»

Filiz Akın kahvelerle yanımıza gelince konuşmamız yarıda kaldı. Küçük İlker salonun ortasındaki kocaman masanın üstüne çıkmış, bibloları, çiçekleri yere atıp duruyordu. Filiz, oğlunu oyuncak odasına gönderdikten sonra, «Faruk Bey,» dedi. «Hayatınızda en kolay kimin karikatürünü yaptınız?» Ressam Faruk hiç düşünmeden, «Aziz Basmacı» diye cevap verdi. «Hatları bariz. Gözler büyük. Saçları da yok. Sonra gülünce dişleri gözüküyor.»

Bir soru da biz soralım dedik. «Ya en zor kimi çizdiniz?» Ressam Faruk bu soruyu da hiç düşünmeden cevaplandırdı. «Nisa Serezli’yi. Hatlarını yakalayamadım. Yüzünde karakteristik çizgileri yok. Üç gün uğraştım, gene de istediğim gibi olmadı karikatürü.»

Filiz Akın'la Tatlı ÇizimlerKonuşmanın burasında ressam Faruk yanında taşıdığı siyah dikdörtgen çantasını açtı, içinden yüzlerce karikatür çıkardı. Hepsi de tanıdık simalar. Bir zamanların en çok sözü edilen siması Fahrettin Kerim’den tutun da şimdi Darülaceze’de mutlu günlerin hayaliyle yaşayan Memduh Alpar’a kadar kimlerin resmi yok ki… Ressam Faruk, «İstanbul’dan portreler» isimli bir kitap hazırlıyormuş. Şimdiye kadar çizdiği karikatürler (tabii İstanbul’da) bu kitapta yer alacakmış. Filiz Akın‘ın da karikatürünü onun için çiziyormuş.

Karikatürlerin hepsine teker teker baktık. Demirel, İnönü, Feyzioğiu, Aybar, Bölükbaşı gibi şöhretli politikacılar, Kazım İsmail Gürkan, Ali Uras, Tarık Minkari, Sabahattin Kerimoğlu gibi ilim dünyasının yakından tanıdığı profesörler, gazeteciler ve sinema, tiyatro, müzik dünyamızın büyük isimlerinin karikatürlerini zevkle, gülümseyerek seyrettik.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-48-sayisi)

30.08.2019 23:38

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 11:53

  Filiz Taştan

  Adaşımın güzelliğine bak ya :)
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 11:55

  Serkan Akdemir

  Filiz Taştan. Büyükçekmece Lisesinde mi okudun ? lisede sıra arkadaşım vardı bu isimle :)
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 11:57

  Filiz Taştan

  İnanmıyorummm serkaaaaaan :) yıllar sonra bu tesadüfün olduguna inanamıyorum resmen. Facebooktan ekler misin beni profil fotografımda papatyalar var. Eskileri yad edelim biraz :D
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 11:58

  Serkan Akdemir

  Ekliyorum filizcim :)