Menü

Fredric March İstanbul’da

MEYDAN SAHNESİ’NDE Fredric March ile eşi Florence Eldridge, Ankara’daki temsilleri sırasında bir aralık Meydan Sahnesi’nde Edmond Rostand’nın yeniden düzenlenip müzikal haline getirilen «Fantastik» adlı oyununu seyrettiler.

İKİ SANATÇI Fredric March ve eşi Türkçe bilmemelerine rağmen «Fantastik» in konusunu bildikleri için, sadece jest ve mimikleri takip ettiler.İSTANBUL ve Ankara’ya eşi Florence Eldridge ile birlikte bazı piyeslerden pasajlar oynamak, şiirler söylemek üzere gelen ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Fredric March, Türk sinema ve tiyatroseverleri tarafından büyük bir sanat olayının kahramanları olarak karşılandı. 45 yıllık sahne ve perde sanatçısı, özellikle profesyonel tiyatro oyuncularımız ve gerçek tivatroseverler tarafından ilgiyle izlendi. İstanbul’dan önce, Ankara’da temsiller sırasında «Fantastik» adlı müzikli komedide seyirci olarak Meydan Sahnesi nin oyuncularını seyreden Fredric March oyundan sonra şöyle konuştu.

«Hepinizi beğendim. Fakat Yılmaz Gruda isimli aktörün jestleri ve bilhassa el hareketleri, büyük bir pandomimci ustanın hareketleri kadar beni hayran bıraktı. Bunca yıllık aktörüm. Ama, bu yaşımda da benim yarım yaşında bile olmayan Yılmaz Gruda’dan tiyatro dersi almış oldum. Memleketime dönünce onun el hareketlerinden faydalanacağım. Bu suretle oyunuma zenginlik katmış olacağıma inanıyorum. Sanatçıyı candan tebrik ederim.»Yılmaz Gruda, Eminönü Halkevi’nde İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu’ndan yetişmiş, Küçük Sahne ve Dormen Tiyatrosu’ndan sonra Ulvi Uraz’la çalışmış ve üç yıl önce Ankara’ya gitmişti. Devlet Tiyatrosu’nda da bir aralık oynayan Yılmaz Gruda, sonra Meydan Sahnesi kadrosuna girmiştir. Tolga Tiğin ile evli olan Yılmaz Gruda, geçenlerde eşinden ayrılmıştı. Bir kızı olan aktör, piyesler, şiirler yazmış, piyesler sahneye koymuştur.İki sanatçı fotoğraflarını imzaladılar. Yılmaz Gruda hakkında konuşan Fredric March, «Memleketine dönünce Yılmaz Gruda’nın jestlerini ve bilhassa el hareketlerini kullanacağım» dedi.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-19-sayisi)

27.12.2020 22:26

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 17:30

    MEMDUH HAYAT

    fredricte stardan anlıyor yılmaz grudayı beğenmesine şaşmamak lazım büyük yetenekliydi o zamanlar