Menü

Füsun Önal Çok İddialı

Bacak bacak üzerine atıp yumuşak Koltuğa iyice gömülmüştü. 1.60 boyundaydı. Saçları sapsarıydı, omuzlarına dökülmüştü. Neşeli, güler yüzlü, cıvıl cıvıl bir genç kızdı…

Füsun Önal Çok İddialıSöze, «Göreceksiniz, 1969 yılında yıldızım nasıl parlayacak,» diye girmişti. «Adımı yeni yılda daha sık duyacaksınız. Gardırobumu baştan başa yeniledim. Repertuarımı da… Hem en sevilen Türkçe sözlü şarkılara yer verdim, hem de dünya listelerini karıştıran ünlü melodilere… Tabii bu arada Dusty Springfield’in şarkılarım da ihmal etmedim… Biliyorsunuz ben, bu ünlü şarkıcının hayranıyım. Onun için çıldırıyorum! Ama bu sefer repertuarıma aldığım parçalan onun en iddialı melodileri…»

Bir an durdu. Etrafa bakındı. «Sahnede giyeceğim elbiseleri beğendiniz mi?» dedi. «Türkçe sözlü parçalan tutuyor musunuz?» dedi. «Mary Hopkin fırtınasına ne dersiniz?» dedi. «Yabancılardan en beğendiğiniz kimdir?» dedi ve sonunda tekrar esas konuya döndü:

– «Evet, 1969’da çok iddialıyım. Büyük konuşmak adetim değildir ama, konuşuyorum işte. Yeni yılın ortalarında hak vereceksiniz bana…»

Füsun Önal bu söylediklerini ne dereceye kadar yerine getirecek onu bilmiyoruz, ama bildiğimiz bir tek şey var, o da bu ufak tefek, cıvıl cıvıl genç kızın mazbut hayatı ve işini sevmesi… Söyleyişi ölçülü, sahnedeki jestleri ölçülü.

Füsun Önal Çok İddialıKendisi gibi, genç bir müzisyenle, Cahit Oben’le nişanlı olan Füsun Önal, 1948 yılında Ankara’da doğmuş… Kolej tahsilinin yanı sıra yedi yıl, piyano dersi almış… Hem okula gitmiş, hem de müzikle uğraşmış. Ama bir gün gelmiş, iki işi bir arada yürütemez olmuş. Okuldaki ve evdeki müzik dersleri, ağırlaştıkça ağırlaşmış. Birini bırakması lazım, ama hangisini? Düşünmüş taşınmış ve tahsiline devama karar vermiş… Ama müzik aşkı bu. Bir kere insanın kanma girmeye görsün. Yine çalışmalara başlamış. Bu sefer piyanonun yerini şan dersleri almış… Ve güzel sesiyle söylediği aryalar yıllarca Önal’ların evini doldurmuş…

Nihayet bir gün aklına bu güzel sesinden faydalanmak, para kazanıp şöhret olmak gelmiş, nişanlısı Cahit Oben’in de teşvikiyle şarkıcı olmuş. Ve işte başlayış o başlayış…

Füsun Önal, tipine uygun bir karaktere sahip. Son derece merhametli ve zeki. En büyük ideali mutlu bir yuva kurup, etrafında cıvıldaşan çocuklarının sesini duymak. İdeali bu, ama nedense bir türlü nişanlısı Cahit’le hayatım birleştiremiyor.

Füsun Önal, Türk müzik piyasasında Öteden beri aranılan, hasreti çekilen genç kız tipi. Fazla makyaj yapmadığı, çocuksu kıyafetleri tercih ettiği için yaşından daha da küçük gösteriyor. Elbiselerinin biçimlerini genellikle kendi çiziyor, hatta bazılarını kendi dikiyor.

Genç kızın giyim hususunda en büyük yardımcısı da nişanlısı Cahit Oben.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-51-sayisi)

10.08.2019 23:42

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:10

    Nuri Arslantaş

    O zamanlar gülüşü ve fiziğiyle odamın duvarlarını süslüyordu :)
  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:10

    HÜSEYİN ALİM

    Gardırobunu bile yenilemiş gerçekten iddalıymış o yılda :D