Menü

Futbol ve Basketbol da Dünya Yıldızı; Can Bartu

Türk futbolu ve basketbolunun Dünya yıldızıydı…

Türkiye’nin yetiştirdiği 5 büyük futbolcusundan birisi, “Yaşayan Efsane” olarak anılan Fenerbahçe’nin dünya yıldızı Can Bartu, bu sayımızdaki konuğum..

Komple bir sporcu olarak, sporun hemen her dalının “Çok yakıştığı” farklı bir fenomendi Can Bartu!.. Milli takımlar düzeyinde yıllarca üst düzeyde hizmet verdiği futbol ve basketbolun yanı sıra, özellikle de teknik beceri isteyen, estetik yönü ağırlıklı daha nice spor dallarında da müsabıklığa soyunsa, onlarda da kariyer yapabilecek kapasiteye sahip gerçek bir sporcuydu arkadaşım Can Bartu!?..1936 İstanbul, Kadıköy doğumlu, daha doğrusu babası nedeniyle de “Damardan” bir Fenerbahçe’li idi… Gençliğindeki zayıf ve nispeten çelimsiz fizik yapısını, Allah vergisi beceri ve tekniğini, olağanüstü zekasıyla birleştirerek, bir zaaf olmaktan çıkartıyordu…

Rahmetli altyapı hocası Dr. Önder Dai ‘nin öğrencisi olarak basketbol genç takımında hızla mesafe kat ederken, öte yandan da çoğu Kadıköy’lü genç gibi. Fenerbahçe’de futbol oynamanın hayallerini de kuruyordu…Bir başka büyük Fenerbahçe’li efsane B.Fikret Arıcan’ın onun hayatındaki etkisi büyük oldu… Onu basketbol salonlarından alıp, futbol sahalarına getirenlerden bir diğeri de K.Fikret Kırcan idi..

Önceleri, yaşı küçük olduğu için amatör lisansla basketbol oynuyor, bu arada futbol antrenmanlarına da devam ediyordu…1956-57 sürecinde Altan Dinçer, Hikmet Vardar, Yılmaz Gündüz, Erol Demiroma, Sacit Seldüz, Mete Yalçın, Metin Çabukel, Erdoğan Karabelen gibi ülkemizin önde gelen yıldızları ile oynuyor, bu arada 6 kez de basketbol A milli takımı formasını giyiyordu!..1957-1958 ve 1958-59 sezonlarında İstanbul ligi şampiyonu olan Fenerbahçe’de Can Bartu ismi sporseverlerin belleklerine yerleşmeye başlamıştı. 1959 yılındaki ilk Türkiye Ligi şampiyonluğu, onu takiben 1960-61 yılındaki başarı Can Bartu’nun taraftarın gönlünde taht kurduğu seneler oldu. Nitekim 1961 yılının Kasım ayında İtalya’nın ünlü Fiorentina kulübü, teknik direktörü Hidegkuti’nin ısrarı ile 50 bin dolar karşılığında Can Bartu’yu İtalya’ya uçuruvermişti… İtalyan seyircisinin “Sinyor Bartu” lakabını verdiği Can’ı 1962 de Venezia, 1964-67 yılları arasında da Lazio kulübünde top oynarken izliyoruz!..Fenerbahçe ve Milli takımda erişilmez oyunculuk hizmetleri veren Can Bartu, aynı zamanda İtalya gibi bu oyunun çok zor geçtiği ve insanın çok çabuk aşındığı bir ülkede 6.5 yıl kalma rekortmenidir. Bu arada 1.1.1961 tarihinde Glaskow şehrinde Fiorentina – A.Madrid takımları arasında 1-1 sonuçlanan maçta görev yapan Can, böylece Avrupa Kupalarında final oynayan ilk Türk futbolcusu oluyordu!.. Jübilesine kadar 326 maç oynadığı Fenerbahçe’de 162 gol atmış, ayrıca çoğunda kaptanlığını yaptığı 28 kez de milli formayı giymişti!..

Türkiye’de hiçbir futbolcunun şimdiye kadar erişemediği rekorların sahibi Can Bartu yurdumuza ve tekrar Fenerbahçe’ye dönüp, 1970’deki son yılında forma giyerken, sol ayaklı bir sağ açık olarak futbol yaşantısının bitiminde en olgun meyvelerini sunmuştur Fenerbahçeli taraftara ve Türk futbolseverlerine!.. Hem Can yeni yerini sevmiş, 34 yaşında hem üst düzey randımanla oynayarak takımının şampiyonluğunda önemli bir rol oynamıştır…Türkiye’de iken futbolseverlerin “Baron” adını taktıkları Can Bartu, son derecede şık giyimi, yaratıcı – estetik futbolu ve farklı kişiliği nedeniyle, İtalyanca “Bay-Beyefendi” anlamına gelen “Sinyor” lakabını, rütbe indirimi olarak nedense pek beğenmezdi!?..

Futbol tarihimize geçmiş rekorları vardı Can Bartu’nun!.. 24 Mart 1957 günü, Lütfü Kırdar Spor Salonunda oynanan bir Fenerbahçe – Galatasaray basketbol maçında oynayarak tam 32 sayı yapan Bartu, aynı gece İnönü Stadı’’nda 4-2 kazandıkları lig maçında bu defa futbolcu olarak forma giyerek rakip kaleye 2 gol atıyordu!?.. Bu basket maçı aynı zamanda radyodan canlı olarak yayınlanan (Eşref Şefik) ilk müsabaka idi!..1958 yılında Bükreş’te oynanan Romanya milli maçında, sakatlanan Turgay’ın yerine bir süre kaleci oynamış ve 3-0 kaybettiğimiz bu maçın son golünü, rahmetli B.Ahmet’in ayağından yemişti!?..

1969 yılında diğer bir efsane rahmetli Metin Oktay’ın jübilesinde, forma değiştirerek, 15 dakikalık sürede karşılıklı oynayan Can Bartu, 1970 yılındaki jübilesinden sonra hemen başladığı spor yazarlığı ve yorumculuğuna da, spor yaşantısında olduğu gibi, aynı kalite ve düzeyde devam ediyor…

Yazan: Eyüp KARADAYI

Alıntı; Fenerbahçe Gazetesinin Aralık 2009 Yılının 72. Sayısı

14.02.2021 22:19

Kategoriler:   Spor

Yorumlar