Menü

Galatasaray’lı Büyük Mehmet Evlendi

Geçmiş zaman… ne kadar önceydi unuttum… Müjde gibi gönülleri ısıtan bir Mart günü Galatasaraylı B. Mehmet, Belediye Sarayı’nda evleniyordu.

Bahar çiçekleri kadar güzel bir gelin vardı genç futbolcunun kolunda: Çiğdem Arıbaş… Zaman zaman ekmeğine küsen bir adamla evlenmenin bilinci ve yürekliliği vardı genç kızın bakışlarında… Gerçi evlilik, bir anlamda iki kişinin hiç yoktan başlarına dert açmaları, sonra da yaşam boyu el ele, omuz omuza vererek bu tatlı derde derman aramalarıydı… Ama iki genç de aradan geçen süre içinde, evliliğin, aynı zamanda insan yaşamının en önemli aşaması olduğunu da gösterdiler.

Altan Erbulak, Halit Kıvanç, Alev Oraloğlu, Ömür Göksel, Coşkun Özarı gibi ünlülerin, Beşiktaş’tan Metin Türel, Zekeriya ve Sabri’nin, Fenerbahçe’den Ziya ve Cemil’in ve hemen hemen tüm Galatasaraylı futbolcuların katıldığı bu klasik törende o sıralar B. Mehmet’le yıldızı henüz barışmamış olan antrenör Brian Birch yoktu yalnız… Gerçi bu önemli bir kayıp değildi B. Mehmet için… Evlilik, onun kişisel sorunuydu ve bu konuda kimsenin taktik dersine gereksinmiyordu!..

Aradan geçen süreyi unuttum şimdi… Evlilik dönemecinden sonra çıktığı düzlükte büyüdükçe büyüdü, Mehmet…

İngiliz’in merhametinden mi, nikahın kerametinden mi, bilinmez, düğün ertesi ilk kez antrenmana çıktı genç futbolcu. Bedeninin tüm susamışlığıyla kana kana çalıştı. Giderek bu çalışma düzeni B. Mehmet’in kişiliğine yerleşti.

Artık o her aklına esişte, o her sinirlenişte, o her hırçınlığına yenilişle ekmeğine küsemiyordu. Kolay değildi, evlilik döneminde ekmeğe ikide bir mektepli aşkı tutarsızlığıyla küsmek… Virtüöz bacaklarında o çelimsiz bedeni değildi taşınan yalnız… Bir evin, bir genç kadının ve gelecek bebeğin sorumluğu da taşınıyordu.

Futbolundaki estetiğe, kişiliğindeki uysallık, efendilik, sorumluluk duygusu, disiplin ve olağanüstü çalışma da eklenince ortaya gerçekten Büyük Mehmet çıktı.

Spor basını tarih düştü:

Mehmet’in evliliği, Büyük Mehmet’in doğumu oldu.

Spor adına, Türk futbolu adına verebileceği her şeyi verdi.

Onu, sporseverler iki kez kutladılar.

İşte yakın gelecekte yazmayı dilediğimiz yazı bu… O yakın gelecekte ya B. Mehmet yukarki dileğin bilincine varıp başarısının doruğunda yerini alacak… Ve biz varsayımımızın doğruluğuyla gururlanacağız… Ya da kendini yitirmekte direnecek ve o zaman…

… Önemi yok; B. Mehmet olmayacak o zaman…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-4-sayisi/)

16.07.2019 04:49

Kategoriler:   Spor

Yorumlar