Menü

Gazinocular Şöhretlerden Nasıl Yaka Silkti?

38. İzmir Fuarı dolayısiyle 20 Ağustos, 20 Eylül tarihleri arasında İzmir, bugüne dek sanatçılar yönünden en büyük kalabalığı yaşıyordu. Gerçekten de, bu yıl gibi hiç bir yıl böylesine İzmir ünlülerin uğrak yeri olmamış ve İzmir caddeleri afişlerle donatılmamıştı. Ve büyük paralarla şarkıcılık yapan ünlü sinema oyuncularının çokluğu yüzünden Fuar gazinocuları büyük bir savaşa girmişlerdi. Ne var ki işin gerçek yüzü çok acıydı.. Birkaç gazino dışında birçoğu iş yapmıyor, bel bağlanılan ünlüler de durumu kurtarmaya yetmiyordu.

Gazinocular Şöhretlerden Nasıl Yaka Silkti?Büyük paralar teklif edip ünlü sinema oyuncularını sahneye çıkaran gazinocu Haşan Ekici’nin Fuardaki Ekici aile bahçesinde Sevim Tanürek Erol Büyükburç, Yıldıray Çınar, Fatma Girik, Selda Alkor, Selma Güneri, Suat Sayın, Zühre Var işli, Kevser Tanrıkut, Sevtap Çetinkale Ateş Böcekleri, Necdet Tosun, Moğollar, Akasyalar gazinosunda Öztürk Serengil, Semiramis Pekkan, Nuri Sesigüzel, Özcan Tecer, Manolya Bahçesinde, Müzeyyen Senar, Sadri Alışık, Sevda Ferdağ, Nilüfer Koç yiğit, Selçuk Ural, Feraye, Huri Sapan, Over aile bahçesinde Yıldız Tezcan, Murat Soydan, Yıldırım Gürses, Suzan Avcı, Meliha Şoray, Nazan Şoray, Mor is, Gölgazi Tekgül, Serpil Örümcer, Güneri nosunda Berkant, Yaşar Özel Selma Güneri, Sevtap Çetinkale çalışıyordu. Gazino ve aile bahçelerinin dışında Mogambo ile Kübana adlı Klüplerde de çalışan ünlüler arasında Fatma Girik, Öztürk Serengil, Ferhan Onat, Doğan Onat, Barış Manço, Semiramis Pekkan vardı. Ünlülerin bolluğu karşısında en büyük iş yapan Haşan Ekici’ nin bahçesiyle Akasyalar bahçesiydi. Bazı sanatçıların büyük paralar alması yüzünden gazinocular kan ağlıyor, bahçelerini kapatma tehlikesiyle karşılaşıyorlardı.Örneğin Çamlık Senar gazinosu bir süre için işsizlik yüzünden kapatılmıştı.

PAZAR muhabiri Fuarda ekmek parası uğruna savaşan ünlü gazinocularla tek tek konuştu. Ve şunları söylediler:

HAŞAN EKİCİ (EKİGİ BAHÇE Sİ SAHİBİ)

Gazinocular Şöhretlerden Nasıl Yaka Silkti?– Gazinocular birleşmezse bu işin sonu gelmiştir. Çamlık Senar gazinosu 175.000 lira zarar etti ve kapattı. Gazinocular artistlerin sömürgesi oluyor… Artist gece işe gelmez, ertesi günü burnumuza doktor raporunu dayarlar… Fatma Girik sahnede dakikasına 500 lira alıyor… Yalnız sinema oyuncularının iş terbiyesi daha iyi… Düşünebiliyor musunuz Selda Alkor’la iş mukavelem bile yok Çünkü eminim iş terbiyesinden. NECDET YAZAR (Göl gazinosu sahibi)

– Gazinoda sanatkar bir patron olarak, gazinoculuğun iki yıldan beri enflasyon’a doğru gittiğini hatırlatırım. Kim olursa olsun bir gece için bir sanatçıya 10.000 lira verilmez.

TALAT ÖVER (Öber Bahçesi sahibi)

– Ben bir gazinocu olarak bahçemin kirasını kurtarıyorum. Yıldız Tezcan 3.000 kişilik bahçeyi dolduramadı. 1400 ü geçmedi müşteri sayısı…

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1969-tarihli-678-sayisi)

31.08.2015 18:22

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 10:46

  Suzan Genç

  bıkmış adamlar
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 17:49

  ŞENER BAYSAL

  adamlarada bıkkınlık gelmiş artık ne yapsınlar sürekli afra tafra :D
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 17:55

  AHMET SEZEN

  ünlülere bir başkaldırı var :D