Menü

Gencebay’ı Almanlar Kandırdı

Yıllar yılıdır halkın çok tuttuğu sanatçıları sahnelere çıkartmak için gazinocuların amansız savaşı devam eder durur… Çoğu astronomik rakamlara “Evet” deyip çıkarlarken, içlerinden biri, sadece Orhan Gencebay her seferinde milyonları elinin tersiyle itmiştir.

Özellikle de İzmir Fuarı yaklaştığı zaman hemen hemen her yıl Orhan Gencebay’ın bir gecelik sahne fiyatı kolay kolay geri çevrilemeyecek miktara ulaştırılır ama Gencebay her seferinde ısrarlı bir tutumla gazinocuların ve paranın karsısında direnir..İşte yurt içinde yıllardır büyük paraları reddeden ve kesinkes sahneyi düşünmediğini açıklayan Orhan Gencebay’ı sonunda Almanlar kandırdı…

Arabesk kralı bu yüzden önümüzdeki günler içinde Almanya’ya tetkik gezisine çıkıyor. Kendisine teklif yapan Almanlarla konuşacak ve bu konuşma sonunda da belki ilk kez Almanya’da sahneye çıkacak.

Olayın gelişimi ise şöyle: Türk işçilerinin en yoğun olduğu yer olan Almanya’ya öteden beri Türk organizatörler sanatçı kervanları götürür… Ve bu kervandan bir kısmı zaferle döner, bir kısmı da çeşitli yaralar alır… Ama şurası da bir gerçektir ki. organizatörler hep para kazanır. Kaybeden ise sanatçılardır.Buna bir de son yıllarda video kasetleri eklenince, film yapan şarkıcıların Almanya’daki piyasaları daha da canlandı.

Bu canlanma da sonunda Almanları uyandırdı… Kendi memleketlerinde sayısal çoğunlukta olan Türklere konser hazırlığına giriştiler… Ve en çok tutulan sanatçıları inceleyip, ilk teklifi de Orhan Gencebay’a yaptılar… Teklifle birlikte ömründe işitmediği para önerdiler. Bu para Orhan Gencebay’a bugüne kadar verilen paraların çok üstündeydi… Ön görüşmeler yapıldı ve Gencebay Almanya’ya görüşme gezisi yapmaya karar verdi. Gerisini ise Gencebay’dan dinleyelim:“Almanlar bu işten para kazanacaklarını öğrenince bütün Türk sanatçılarının Almanya grafiğini incelemişler… Bana teklifi yaptılar ve şu kadarını söyleyeyim çok büyük bir rakam teklif ettiler… Tabii bazı şartlar karşılıklı görüşmelere bağlı… Yakında Almanya’ya gidiyorum bu konu ile ilgili olarak oturup konuşacağız… Bakalım, har şey kısmetle…”

Orhan Gencebay’ın sözlerinde gördüğünüz gibi eskisi gibi “Hayır” sözcüğü yok. ”Siz neye çıkmam” da demiyor…

Peki ne diyor? Kısmet… Gerçekten de her şey kısmetle değil mi?

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1984-tarihli-7-sayisi/)

17.01.2021 00:08

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar