Menü

Gerd Müller’den Flaş Karar

20 YIL arayla ikinci kez Dünya Kupası’nı kazanan Almanların sevinci, Schön’ün ekibinin, «Ağır Silahı» Müller’in Milli Takıma veda etmesinden sonra yarıda kaldı. Çünkü Müller dünya futbolunda yeri kolay kolay doldurulamayacak büyük bir gol makinası. Bu bakımdan, Almanlar üzülmekte haklı. Gerçi Almanlar, Uwe Seeler, Hoffmann, Conen, Rahn ve Harder gibi büyük golcüler yetiştirmekle tanınır, ama bunlardan hiç biri Müller’in başarısına ulaşamadı.

Bir köylü ailesinin çocuğu olan Gerd Müller, 1972 Avrupa Uluslar Kupası ve 1974 Dünya Kupası’nı Almanya’ya kazandıran adamdır. 62 «A» milli maçında 68 gol atmakla, tüm zamanların, «Milli formanın en büyük 4 gol makinası» arasına yükselen «Bombacı» Müller’den, daha çok gol atan yıldızlar ise şunlar: Brezilyalı Pele (96 gol), Macar Puskas (85 gol) ve Macar Kocsis (75 gol).BATI ALMANYA’NIN JAPONYA TURNESİ

Dünya Şampiyonu Batı Almanya, üç karşılaşma yapmak için Japonya’da bir turneye çıkacak. Schön’ün futbolcuları, 29 aralıkta Malta ile karşılaştıktan sonra, 25 kişilik bir kafile halinde Japonya’ya gidecek ve ilk maçını 2 ocakta Tokyo Olimpiyat Stadı’nda Japonya Milli Takımı ile yapacak. Almanlar öteki maçlarını yine aynı takımla 4 ve 6 ocakta oynayacaklar.

NİCE, YUGOSLAV DZAYİÇ’E 7 MİLYON LİRA TEKLİF ETTİ

Fransa’nın Nice takımı, Dünya Karması’nda solaçık oynayan Yugoslav Milli Takımı kaptanı Dragan Dzayiç’e 7 milyon liralık transfer teklifinde bulundu. Ancak Kızıl Yıldız Kulübünden olumsuz cevap aldı. Kızıl Yıldız yöneticileri, yıldız futbolcunun kontratının 1978’de sona ereceğini ve şimdilik Dzayiç’i satmayı düşünmediklerini açıkladılar.MUHAMMED ALİ – RİNGLERE VEDA EDİYOR

Ağır Siklet eski Dünya Şampiyonu Muhammed Ali, 23 eylülde Kinshasa’da George Foreman ile yapacağı «Dev maç»tan sonra ringlere veda edip, boks hayatını kapayacağını açıkladı.

Muhammed Ali, 23 eylülde Foreman’ı yenersek boks tarihinde, ringde kaybettiği unvanını geri alan ikinci Ağır Siklet Ring Kralı olacak. Dempsey, Johnson, Jeffries ve Joe Louis gibi devlerin başaramadığı bu işi beceren tek Ağır Siklet Şampiyonu, Amerikalı zenci boksör Floyd Patterson’dur.

Muhammed Ali, profesyonel hayatında hiç yenilmeyen Foreman’a yenilirse, tek kazancı alacağı 70 milyon lira olacak.BATI ALMANYA’DA 72 BİN MİNİK YÜZÜCÜ VAR

Yüzme gençlerin sporudur. Nitekim Dünya ve Avrupa rekortmenlerinin 100’de 95’inin yaşları 20’nin altındadır. 12, 13 yaşında dünya rekorlarını yenileyen kulaçların varlığı, artık zamanımızda normal kabul ediliyor.

Federal Almanya spora öylesine önem veriyor ki sporcularım çekirdekten yetiştirebilmek için tüm olanaklarını kullanıyor. Örneğin yaşlan 3 ile 6 arasında olan 72 bin minik Alman yüzücü «minik kulaçlar» olarak gelecek yıllar için özenle yetiştiriliyorlar. Fotoğrafta minik Alman yüzücüleri görülüyor.İyi bir yüzücü ise, ancak 6-7 yıllık uzun bir çalışmayla yetişebiliyor. Bunu iyi bilen yüzmede ileri ülkeler, minik yaştaki çocukları yüzme havuzlarında toplayıp sistematik çalışmayla, yarının rekortmenlerini yetiştiriyorlar. Amerika, Doğu Almanya, Rusya, Batı Almanya’da son yıllarda, minik kulaçların katıldığı yüzme okulları çoğaldı. Yaşlan 3 ile 6 arasında olan yüzmeye yatkın çocuklar bu okullarda bilgili antrenörlerin yönetiminde haftada 10 saat çalışıyorlar.

Almanya’nın eski Avrupa rekortmenlerinden Gerhard Hetz’in yönettiği Frankfurt’taki Modern Yüzme Okulu’nun tam 232 minik öğrencisi var. Batı Almanya’da buna benzer okullarda toplanan minik kulaçların sayısı ise 72 binden fazla.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-26-sayisi)

20.01.2021 01:00

Kategoriler:   Spor

Yorumlar