Menü

Glenn Ford’un Acı Günü

Glenn Ford’un Acı GünüAkşam eve geldiği zaman eli gayrı ihtiyari kapının ziline uzandı. Küçük Sherri şimdi onu en üst kattaki odasının penceresinde bekliyor olmalıydı. Zil çalınır çalınmaz merdivenlerden uçarcasına aşağıya koşarak, kapıyı açıp babasının kolları arasına atılacaktı. Sonra birbirlerine sarmaş dolaş olarak içeri girecekler, salonda oturup günün hasretini gidereceklerdi.

Hollywood’un çapkın aktörlerinden Glenn Ford, 1966’da Kathy Hays iie evlendiği günden beri, karısının ilk eşinden olan kızı Sherri, Glenn’e öz babasıymış gibi sevgi göstermiş; o da Sherri’yi öz çocuğu gibi sevmişti, üvey baba ile kızı arasındaki bağlar da şu iki yıl içinde gevşeyecek yerde adamakıllı kuvvetlenmişti.

Glenn Ford, elini kapının ziline götürdüğü sırada acı gerçeği hatırlayarak, sanki parmağını kızgın bir ateşe değdirmiş de canı acımış gibi hemen zilden çekti. Acı acı gülümsedi. Artık kapısının zilini çalmasına lüzum yoktu. Zira bu evde kapının ziline sevinçle koşacak sevimli bir kız, kocasını hasretle bekleyen güler yüzlü bir genç kadın oturmuyordu. Aktör gene eski bekarlık günlerinde olduğu gibi kapısını cebindeki anaahtarla açıp girecek, yemeğini tek başına hazırlayacak, koskocaman ıssız evde tek başına sabahı edecekti. Tabii gözleri açık olarak…

Glenn Ford’un Acı GünüÜnlü aktör, eşinden boşandığını resmen bildiren mahkeme kağıdını o gün almıştı. Aylardan beri karısını kendisi ile barışmaya razı etmek için sarfettiği çabalar boşa çıkmıştı. Artık her şey bitmişti.

O akşam Glenn Ford evine gittikten sonra, hemen telefonun fişini çekti. Kimseyle konuşmak, derdini kimseyle paylaşmak İstemiyordu. Yalnız kalıp düşünecek, geçmiş günlerin tatlı hatıralarını anacaktı.

Glenn Ford’un Acı GünüGlenn Ford, birkaç gün gazeteciler ve yakın dostlarını atlattı. Fakat dedikodu makineleri o insanı çıldırtan temposuyla çalışmaya başlamıştı bile. Glenn Ford ile Hathy Hays’in evliliğini birçok bakımlardan Cary Grant – Dyan Cannon ve Frank Sinatra – Mia Farrow evliliğine benzetenler çoğunluktaydı. Kendilerinden hayli yaşlı, fakat çok şöhreti; aktörlerle evlenmiş olan Dyan Cannon ve Mia Farrow, kocalarının isimlerini silah olarak kullanıp sinemada şöhrete ulaşmak istemişler, fakat kocaları, «Kamera karşısında rol yapacağınıza evinizde oturup ev işlerinizle meşgul olun,» dedikleri zaman da genç kadınlar, eşyalarını toplayıp evlerine dönmüşler, eşlerinden ayrılmalarının sağladığı reklamdan faydalanıp şöhretli birer artist olma ümidine kapılmışlardı. Orta yaşlı kocasından ayrılan Kathy Hays’in de diğer iki genç arkadaşının izinden yürüyeceği tahmin ediliyordu. Netekim genç kadın, eşinden boşanmadan önce Nevv York’ta şan dersleri almaya başlamış, hatta karı – kocanın bu yüzden şiddetli bir kavgaya tutuştukları da söylenmişti.

Gleen Ford’un eşinden resmen ayrılmasıyle, üstleri küllenen dedikodular yeniden alevlenmişti.

Kathy Hays’in yakınlarından biri genç kadının şöhret hırsı uğruna evini terkettiği haberini yalanlarken, şöyle diyerek, boşanma olayını örten esrar perdesini de aralayıverdi:

Glenn Ford’un Acı Günü– «Benim bildiğim Kathy son derece mütevazı ve evine bağlı bir kadındır. Onun sinemada, parada, şöhrette gözü olsaydı, ilk kocasıyle evliyken ideallerini gerçekleştirmek için teşebbüse geçerdi. Glenn Ford’la evlenmesinin tek sebebi de ona aşık olmasıydı. Glenn Ford, onun çocukluk hayallerinin kahramanıydı. Fakat maalesef zavallı Kathy’cik, olgun kocasının evinde umduklarını bulamadı. Bir kere Glenn Ford çok zengin olmasına rağmen elini cebine atıp para harcamasını hiç sevmeyen cimri bir adamdır. Zavallı Kathy’ye evlilikleri süresince bir tek elbise, bir tek kürk dahi hediye etmedi. Kathy, üstünü başını hep kendi parasıyle yeniledi. O koca evin masrafını hep kendi cebinden ödedi. Kocasından ayrıldıktan sonra kendisine iş araması da şöhret hırsından değil, para sıkıntısı çekmesindendi. Glenn Ford, son derece cimri ve muhafazakar bir adamdır. Kathy o evde oturduğu müddetçe bir çöpün dahi yerini değiştiremedi. Glenn evde kurduğu nizamın hiç bir şekilde değiştirilmesine taraftar değildi. Kathy, adeta bir misafirden farksızdı. Bir kadının en büyük arzusu, evini kendi zevkine göre döşemektir. Bunu yapamayınca dünya ona zindan olur…»

Kathy’nin yakınının söylediklerinde gerçek payı vardı. Glenn Ford’un evi, bir yuvadan ziyade, lüks bir spor kulübü havasındaydı. Evin içindeki eşyanın hepsi ağır ve daha ziyade erkek gözüne hoş görünen şeylerdi. Kathy Hays, bu evde bir kadının varlığını hissettirecek değişiklikler yapmak istemiş, ama bunu kocasına kabul ettirememişti.

Glenn Ford, karısından ayrıldığı günden beri ortalarda pek görünmüyor, onunla filim setlerinde buluşan arkadaşları ise lıklarından da fedakarlık yapamadığını belirtiyorlar. Zaten Glenn Ford’un hayatta mesut olmamasının bir sebebi de budur ya… Ya diğer sebepler mi? Bunlar da ünlü aktörün çok içine kapanık, eğlenceden hoşlanmayan, nikbin bir insan olmasıdır. Fakat en önemlisi yılların ağır!iğiyle omuzlarının çökmesidir.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-37-sayisi)

10.08.2019 22:43

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 15:23

    Hatice Kısa

    ay üzüldüm ya