Menü

Gökçen Kaynatan Orkestrası

AĞIR, ağır açılan geniş perde üç renkli reflektör ışığı altındaki parlak elbiseli 6 genci aydınlattı. Başlayan müzik ile tek katlı bir sinema salonundaki birkaç yüz hafif müziksever gencin, ıslık ve alkışları hoparlörlerden yükselen sesi bastırıvermişti.

İstanbul’un, Kadıköy yakasında bir banliyö semtinde, Küçükyalı’dayız. Gökçen Kaynatan Show Orkestrası «Konser 4» adı verilen programlarına başlamaya hazırlanıyorlardı. İki saat süren konser esnasında Onur Tarhan (Ritm kitar), Fahir Oltulu (Bas kitar), Türker Özdoğan (Tenor sax), Aslan Süllam (Org), Timur Aldoğan (Bateri) ve Işık Erbay (Elektronik düzen)’dan kurulu Gökçen Kaynatan (Solo kitar) ve orkestrası, sevilen birçok enstrümental parça sundu. Topluluğun solistlerinden Osman Omur «We say Yeah! — What l’d Say» ile çığlıkları çoğaltırken, eko tesisatının tize getirilen ibresinin yardımı ile sesini Adamo’ya yaklaştıran bas kitarist Fahir Oltulu «Tombe la neige», «La nuit», «Fais – toi croque mort» gibi popüler şarkıları söyledi. Konserin sürprizi Gökçen Kaynatan’ın söylediği üç şarkı ile 16 yaşındaki genç kız kitarist Kıymet Karaköse oldu. Kalamış Lisesinde okuyan Karaköse, kitara 1,5 yıl önce Gökçen Kaynatan’ın tesiriyle başlamış. İyi bir kitarist olabilmek en büyük arzusuymuş. Cliff Richard ile The Shadows, takdir ettiği müzisyenler. Tiyatroya da meraklı olan Kıymet, okulunun sahnesinde amatörce olarak yer almış. Sahnede solo kitarı ile üç parça çalan genç kız, programından sonra ağabeylerini alkışladı, çığlık atıp, kazaklarını fırlattı ve bu konuda yaşıtlarını şöyle dile getirdi:

«Müzik ve kitar sesleri bizleri çıldırtıyor. Kendimizden geçiyoruz. Bu hareketlerimiz de, sanıldığı gibi taklit ve özenti değil.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-19-sayisi)

11.08.2019 12:50

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 15:56

    BURAK UZUNYOL

    enteresan tiplerdi ve hoş müzikleri vardı :D