Menü

Gol Kralı Grzegorz Lato

Ne «Bombacı Müller, ne dünyanın bir numaralı süper yıldızı Hollandalı Cruyff, ne de bir Adalı… 1974 yılında milli formanın en büyük gol makinesi Polonyalı Lato… Evet, son Dünya Kupası’nda 7 gol atarak krallığı hiç kimseye bırakmayan Lato, bu yılki milli maçlarda tam 12 gol atarak tüm golcüleri geri bırakmasını bildi.İşin ilginç yönü, 1974 yılında milli formanın en büyük gol makinesinin 5 bin kişilik Mielec köyünden çıkması. Önceki yıl, attığı gollerle Stal takımını Polonya şampiyonu yapan Lato’nun eski bir atlet ve 100 metrede 10,7’lik derecesiyle Polonya gençler şampiyonluğu bile var. Bu yıl milli forma altındaki gollerin kapısını mayıs ayında Polonya’nın Yunanistan’ı 2-0 yendiği maçta açan Lato, Dünya Kupası’nda başarılı oyunlarını yedi golle süsleyerek, Kupa’nın karmasına girmeyi başarmıştı. Dünya Kupası’ndan sonra da milli forma altında daha 5 gol atarak, ününü sürdürdü.

BARCELONA, MAÇ BAŞINA 2 MİLYON ALIYOR

Efsanevi Real Madrid, Peleli Santos, «Portekiz’in Kırmızı Şeytanları» Benfica ve Herrera’nın mucizesi İnter’in rekorları artık çok geride kaldı. Hollandalı Cruyff ve Neeskens’i renklerine bağlamak için 54 milyon lira ödeyen ve son 2 yılda transfere 108 milyon lira harcayan Barcelona, tüm zamanların en pahalı kulüp takımı. «Mor – Kırmızılı İspanyol Takımı»nın uluslar maçlarındaki fiyatı tam 2 milyon lira Oysa, Santos’un fiyatı hiç bir zaman 1,5 milyonu aşmamıştı.HÖNESS’E 15 MİLYON LİRA TEKLİF VAR

İspanya’nın ünlü kulüplerinden Atletico Madrid, Bayern Münich ve Alman Milli Takımının «Canlı Dinamosu» Höness’e 15 milyon liralık parlak bir teklifte bulundu. Ne var ki, Almanlar bu ünlü yıldızı kaybetmemek için, kendisine gereken kolaylığın gösterileceğini ve Bavyera eyaleti Maliye Bakanlığı’nın düşük vergi sistemi uygulayacağını bildirmesi üzerine, İspanyol kulübü red cevabı aldı.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-41-sayisi/)

01.03.2021 00:28

Kategoriler:   Spor

Yorumlar