Menü

Gönül Akkor Beyazperdede

GÖNUL Akkor, alaturka müzikle meşgul olmasına rağmen Avrupai tipli bir sanatçı… 1962 yılında Kapak Yıldızı Yarışması’na girdi ve iyi bir derece ile finalist oldu. Fakat, film tekliflerini bir kenara bırakıp Türk musikisi dersleri almaya başladı. Durmamacasına çalıştı… Bugün İstanbul Radyosu’nda birinci sınıf sanatkarlar arasında adını andıracak bir seviyeye ulaştı.2 şubat 1940’ta İstanbul’da doğan Gönül Akkor, Bursa Kız Öğretmen Okulu’nda okumuş. İki yaşından beri şarkı söylüyor. Genç bir şairimiz onun için «Kuş ötmeyi nasıl öğrenirse Gönül de şarkı söylemeyi öyle öğrenmiş… Kendinden…» diyor.
Gönül Akkor nota bilgisi olan genç okuyuculardan. Bir gazinoda her gece seansı var. İstanbul Radyosu’nda da on beş günde bir okuyor. İzmir’den, Bursa’dan teklifler alıyor. Kısa kontratlarla oralara gidip dönüyor.

-«İleride batı müziği ile Türk musikisini bağdaştıran aranjmanlara başlayacağım» diyen Gönül Akkor Ankara Radyosu’nda da iki yıl stajyer olarak çalışmış.

Asıl önemlisi, iyi fotoğraf veren sanatçıya, Metin Erksan ve Sadık Şendil filmde oynamasını teklif etmişler. Onun için özel olarak senaryo yazılıyor. Yakında beyaz perdede sarışın yıldızı büyük rollerde görüp alkışlarsak yeni bir artist kazanmış olacağız.Gönül Akkor:

-«Pesen Film, Önceki yıl çevirdiği ‘Genç Kızlar’ filminde beni başrollerden birinde oynatacaktı. Fakat ani bir kararla musiki alanına geçişim filmdeki şansımı denememi geciktirdi. Önümüzdeki yıllarda sinemada çalışmak için vakit ayıracağım.» diyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-23-sayisi)

28.12.2020 10:22

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:07

  Gizem Ersoy

  beyaz tenli güzel
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 13:53

  SUZAN İLERi

  çok başarılıydı gerçekten keyifle dinlerdik sahnelerde
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 13:56

  SEDAT VELİ

  sonrasında oyunculukta da aynı başarıyı yakaladı diyebiliriz
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 13:57

  NUR HAYAT YÜZEN

  sanmıyorum sinemada pek başarılı oldugunu soyleyemeyız ama sesi gerçekten cok güzeldi öyle hatırlanır bence.