Menü

Gönül Şenay Çok Geç Kaldı

GÖNÜL Şenay’ın babası Ferhat Yılmaz, 16 Şubat 1981 günü Tekirdağ’da hayata gözlerini yumdu… Astımı ve prostatı vardı… 75 yasındaydı… Prostat daha sonra kansere yol açtı ve hayata sıkı sıkıya bağlı olan bu «ihtiyar delikanlı» canı kadar sevdiği kızı Şirin Yılmaz’ı – Gönül Şenay’ı göremeden bu dünyadan göçüp gitti…

Ölüm döşeğinde iken babasının yanında olamadı Gönül Şenay… Öldüğüne bir türlü inanmak istemiyordu bu nedenle… Uzun süre, Tekirdağ’ın Yazır Köyü’ndeki mezarında babasını ziyaret etmeyi düşündü. Sonunda da kararını verdi. Gidecekti…İstanbul-Tekirdağ karayolu üzerinde hızla yol alan otomobilin içinde Gönül Şenay, yalnızca bahası Ferhat Yılmaz’ı düşünüyordu. Silivri’ye sapan yolu solumuzda bırakarak, Tekirdağ yoluna geçerken sanatçıya sorduk:

«Babanız ölüm döşeğinde iken Tekirdağ’a gidemedeniz mi?»

Gönül Şenay

«Bir süre İstanbul’da benim yanımdaydı. ‘Tekirdağ’a gideceğim’ diyordu da, başka şey demiyordu. Sonunda dediğini yaptı. O da haklıydı. Dostları, ahbapları Tekirdağ ve doğduğu yer olan Yazır Köyü’ndeydi. Ne var ki, 15 Şubat’ı 16 Şubat’a bağlayan gece durumu iyice ağırlaşmış. Son nefesine kadar benim adımı sayıklamış ve vasiyetin, de Yazır Köyü’ne gömülmesini istemiş.»

«O gece beni almak için İstanbul’a hareket eden otomobillerin kimi yolda kalmış, kimi de geri dönmüş. İki hafta süreyle yağan kar ve soğuk hava, tüm hünerini o gece göstermiş ve Tekirdağ – İstanbul Karayolu üzerindeki buzlanmalar yolların kapanmasına neden olmuş. Bu nedenle de babacığımı dünya gözüyle son bir kez daha göremedim.»Sonunda, Tekirdağ’dan 20 kilometre uzaklıkta. Malkara kareyolu kenarında, bağlarla dolu, çardaklı ve beyaz badalanı kerpiç evleriyle, Yazır Köyü göründü… Gönül Şenay, geçiken ziyaretini yaparken, amcası Recep Yılmaz da yanındaydı. Ferhat Yılmaz’ın mezarı başında her ikisi de uzun uzun dua ettiler. Gönül Şenay gün boyu Yazır Köyü’nde kaldı. İstanbul’a dönerken, sanatçı:

«Yakında dönüp, babacığımın mezarını yaptıracağım» dedi.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-25-sayisi)

06.10.2020 21:12

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar