Menü

Gönül Yazar Kediye Döndü

«BEN onu işimi kendim görmeye alıkın bir insanım. Şimdiye kadar çok kısa süreli çalışmalarım hariç tüm anlaşmalarımı kendim yaptım. Nerede çalışacağıma, kadroma kimleri alacağıma hep kendim karar veririm. Menajerle çalışanlar hep beni tenkit ederler … Ama ben kurt misali kendi işimi kendim yapmayı tercih ederim.

Alım-satımlarda, diğer iş ilişkileriimde kimseden yardım istemem. Evime bir şey kendim muhatap olurum ustalarla yapılırsa. Ama yorulurum ama, ona gönlüme göre olur … Bu yüzden bana erkek gibi kadın diyenler de çoktur.Bunları neden anlatıyorum derseniz? Bende aşkın yarattığı değişiklikleri dile getirmek için. Vural beni uysal, her dediğini dinleyen ‘kedi’ gibi bir kadın yaptı. Gazinolardan bir teklif gelince ilk düşündüğüm ‘Vural ne der acaba?’ oluyor, işlerde kazançtan çok onunla beraber olacağım günlerin hesabını yapıyorum. Eğer teklif tatile rastlarsa içimde en küçük bir sıkıntı duymadan reddediyorum. Şunu da belirtmem gerekir ki, Vural benim çalışmama hiçbir zaman karışmamıştır. Fikirleri bana daha iyi şartlarda çalışma imkanını sağlamak içindir. Benimle gururlanır, hata yapmamı istemez. Şimdi olduğum yerden daha iyilerine layık olduğuma inanır. İşte bu inanç ve sevgi beni kedi gibi bir kadın haline getirmiştir.Hiç unutmam. Geçen yıldı. Yüzme bilmediğim için evimin bahçesine yaptırdığım havuzun kıyısında güneşleniyordum. Arada bir de havuza girip, serinliyordum. Telefon çaldı. Vural’dı. Bana ne yaptığımı sordu. Havuza girdiğimi söyledim. Telaşlandı. Mikrop kaparsın. Ben havuzu ilaçlaman için ilaç gönderiyorum O zamana kadar sakın girme’ dedi. Ben uslu bir çocuk gibi odama çıktım. Duş yapıp serinledim. Sevdiğim erkek beni düşündüğü için ertesi sabah havuzu ilaçlamam için gereken maddeyi göndermişti.

Ben Vural sayesinde değiştim… Bu değişiklikten de son derece memnunum. Kader beni sanatçı yapmasaydı şimdi dört çocuklu bir anne olur, onların mutluluğu için çalışırdım. Ama geç de olsa kendimi ev kadını hissediyorum ve bu durumdan büyük zevk alıyorum.Herkes bana Vural’la evlenip, evlenmeyeceğimi soruyor… Evlilik dünyanın en kutsal olayı… Ben şimdiye kadar hep boşanmamak, evimin kadını olmak için evlendim. Ama bir türlü mutlu olamadım. Her olay beni kahretti. Bir daha evlenmemeye yemin ettim boşandıktan sonra. Ama kalbim hep sevgiye aç olduğu için yine aşık oldum. Vural benim son ve gerçek aşkım. Onda aradığım her şeyi buluyorum. Arada bir kavga ettiğimiz de oluyor. Ama bu kavgalar bizim birbirimize daha çok yaklaşmamızı sağlıyor. Ortak öylesine çok yanımız var ki… Kızlarımıza olan sevgimiz, iyi şeylerden zevk alışımız, bayağılıktan nefret edişimiz… Evlenmeyi düşünmüyorum. Önemli olan beraber mutlu olmamız. Ama bir de bakarsınız evlenmişiz… Neden olmasın?..»Gönül Yazar bu aşkla birlikte gerçek bir ev kadını olmuş. Boş zamanlarında Vural’ın beğeneceği eşyalar seçiyor. Öğrendiği yemek tariflerini Vural için deniyor. Beğenirse ona sürpriz yemekler hazırlıyor. Yıllarca hasret kaldığı şeylerin hepsini deniyor… «İşte mutluluk bu. Bir kadın bundan başka ne ister. Sahneye, şöhrete, lüks yaşama her şeye doydum ben. Her şeyin geçici olduğunu anladım. Eğer Vural istese mesleğimi de terkederim. Ama o beni sahnede de seviyor. Benim gibi birinin evine çekilmesini hatalı buluyor. Böylece hem sanat aşkımı, hem sevdiğim erkeği birlikte tutabiliyorum. Bundan daha büyük bir mutluluk nasıl olur?» diyor…Bir yaz günü Vural Öger’le tanışan ve hayatının akışı birdenbire değişen sanatçı, artık yazları daha çok seviyor. Zaten burcu Aslan oluğu için yazın uğuruna inanıyor… Ben ağustos ayında doğmuşum… 1 Ağustos’ta da en büyük aşkıma ulaştım. Benim için en önemli ay ağustostur. Hep iyi şeyler olur ağustosta… Zaten Vural’la tanışma yıldönümümle doğum günümü birlikte kutluyorum. Yaşasın yaz, yaşasın yaz aşkı…»

Gönül Yazar, eskiden beri yurt dışına sık çıkan bir sanatçı. Ama eski çıkışları ile şimdiki çıkışları birbirinden çok farklı. O zaman batıyı nasıl görür, neler yapardı? Şimdi nasıl görüp neler yapıyor? Vural’la beraberliğinin onda yarattığı başka değişiklikler? Vural, Gönül Yazar için ne düşünüyor, neler diyor? Bunları geniş olarak haftaya okuyabilirsiniz?

(Alıntıdır. Bkz. Http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-27-sayisi/)

27.11.2020 21:07

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar