Menü

Görmek Gerek

Nişantaşı Akbank’ta “Osman Asaf Desen Çalışmaları Sergisi”

Akbank Nişantaşı Sanat Galerisi’nde sanatseverlere ısrarla önerebileceğimi bir sergi var: 1868-1935 yılları arasında yaşamış ünlü ressam Osman Asaf’ın desen çalışmaları sergisi.

1889 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi Ali’sinden (Güzel Sanatlar Akademisi) çok iyi bir derece ile mezun olan Osman Asaf, daha çok yağlıboya, guvaş ve suluboya çalışmalar yapmış, empresyonist kolorist bir ressam.

Sanatçının Ankara ve İzmir’den sonra İstanbul’da ilk kez sergilenmekte olan desen çalışmalarıysa, daha çok eskiz niteliğindeki kara kalemlerden oluşuyor. Ölümünden 45 yıl sonra oğlu Şefkati Bora tarafından bir tesadüf eseri Osman Asaf’ın evrakları arasında resim defterinden çıkan bu desenler, usta ressamın disiplinli iş temposunun sanata resime bilinçli yaklaşımının birer canlı belgesi olarak gözleniyor. Çünkü bu eskizlerin her birinin üstünde ince ince çalışılmış. Böylelikle de bu desenler, eskiz kavramını aşarak tamamlanmış birer tablo haline dönüşmüş. Hepsi imzalı olan desenlerin altında belgesel nitelikte yazılar da var. Çoğunluğu “d’apres nature” olan karakalem desenlerin bazıları da yer yer renklendirilmiş.

Karakalemlerin yanı sıra birkaç tane yağlı ve suluboya çalışması da sergilenen Osman Asaf bilhassa bu yapıtlarında tabiat manzaralarını büyüleyici bir renk zenginliği ve duygusallık içinde işlemiş.

Ressamlığının yanı sıra çeşitli öğretim kurumlarında resim öğretmenliği de yapan ve öğretmenlik görevini 1932 yılında Pertevniyal Lisesi’nden emekli olarak noktalayan sanatçı, üç yıl sonra 1935 yılının ocak ayında da vefat etmiş.

Osman Asaf Bey. Üsküdarlı Ali Rıza Bey’in çok yakın dostu olup birçok eserini Hoca Ali Rıza ile birlikte yapmıştır.

Tüm sanatseverlerin görmesi gereken “Osman Asaf Desen Sergisi” 16 Mart’a dek açık kalacak.

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1984-tarihli-24-sayisi/)

20.05.2017 19:29

Kategoriler:   Bayat Haber

Yorumlar