Menü

Gülistan Okan Tırnaklarıyla Kazıdı

SİZ, Gülistan Okan’ın «Gülistan Hoşkan» olduğu zamanlan bilir misiniz?.. Uvertür olarak sahneye çıktığı yıllarda, hep ünlü olacağı günlerin düşlerini kurarak çalışırmış… Pekçokları gibi zirveye çıkan merdivenleri ikişer, üçer basamak sıçrayarak değil, duraklaya duraklaya, yavaş yavaş çıkmış. O günlerde «Hoşkan» olan soyadının bir gün «Okan» olacağı da aklının ucundan bile geçmemiş…

Gülistan Okan

Şimdi, Gülistan Okan elbette geçmişi ile yaşamıyor ama, «İşi sıkı tutsaydım, huğun çok daha iyi bir yerde olurdum» diyerek hatalarını düşünüyor, sonra da anlatmaya başlıyor:

«Bugüne kadar olanları ve hala devam edenleri herkes biliyor. Milyoner işadamlarıyla, gazino patronlarıyla, zirvedeki isimlerle, organizatörlerle ilişki kuran sanatçıların, ne yaptıkları ve kısa süre içinde nerelere geldikleri ortada değil mi?… Ne var ki ben hiçbir zaman ‘Gölge aşklar’ peşinde koşamadım. Bunlar benim hatalarım mı, günahlarım mı, bilemiyorum… Bugüne kadar kimseyi kullanmadım, kimsenin gölgesine sığınmadım, kimsenin omuzuna basarak şöhret olmaya çalışmadım… Geçmişte ne isem, bugün de oyum. Kısacası Gülistan Hoşkan’dan Gülistan Okan’a değişen bir şey olmadı.»Gülistan Okan ilk çıkış yaptığı günleri anımsıyor.

«13 yıllık müzik yaşamımda ilk çıkışımı 1977 yılında ‘Kanım Kaynadı Sana’ adlı parçayla gerçekleştirdim. Sonra, alnımın teri, bileğimin hakkı ile ‘Düğüm Düğüm Bağlanmışız’ dedim ve ‘Önce Sen Sev. Sonra Ben’ adlı parçaları yaptım. Sahnelerin çok kahrını çektim ama, ‘Gölge Aşklar’ olmayınca pek bir işe yaramadı. Çünkü beni zorla tavsiye edecek, bir ünlü assolistin altında çalıştıracak, adıma turneler düzenleyecek bir ‘X Aşığım’ olmadı hiç.»«Peki ama, Gülistan Okan bundan sonra değişecek mi? Yani o da kendisine bir Gölge Aşk’ı bulacak mı?» diyeceksiniz.. Gülistan Okan bu soruya da şöyle karşılık veriyor: «Ben kimseyi kullanamam, istismar edemem… Son hazırladığım ‘Hoşgeldin’ adlı LP’imi bile kendi paramla yaptım. Eeee alışkanlık!… Ben uvertürlükten geldiğim için her şeyin kıymetini daha iyi biliyorum.. Zirveye çabuk çıkanların pek çoğunu görüyorsunuz, çabuk iniyorlar.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-31-sayisi)

24.09.2020 12:41

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar