Menü

Gülriz Sururi’den Sonra Engin Cezzar

Evet, çokça gürültüsü yapılan «Hair» müzikali İstanbul’daki yüzüncü temsilini tamamladıktan sonra afişten kaldırıldı. Tiyatro — siz bu satırları okurken— Başkent’te «Morfin» le «Hint Kumaşı» nı oynuyor olacak. Oradan İzmir’e geçecekler ve Manolya bahçesinde — Fuar’da Zeki Müren’in söylediği bahçe — bir ay süreyle «Hair» i oynıyacaklar, oradan tekrar Ankara’ya dönecekler ve aynı oyunu bu defa orada sahneye çıkaracaklar. Bu gidiş gelişler arasında değişiklik olur mu, olmaz mı bilemeyiz ama 100 temsil sırasında «Hair» de hayli değişiklikler yapıldı ve bizce, bunların en önemlisi, önce oyunda rolleri olmayan Gülriz Sururi ile Engin Cezzar’ın, meydana gelen durumlar yüzünden, peşpeşe sahneye çıkmaları, «Hair» de rol almaları oldu.

Engin CezzarDormen Tiyatrosu’nun Küçük Sahne’de çalıştığı yıllarda Engin Cezzar, «Bir Yastıkta» adlı oyunu sahneye koymuş, piyesin başrolünde de Gülriz Sururi oynamış. Bu, onların birlikte sahneye çıktıkları ilk oyun… Sonra 1961 -62 sezonunda Gülriz Sururi ile Engin Cezzar «Tütün Yolu» adlı piyeste bir daha, bir araya gelmişler, o günden bu yana da tam 48 piyeste karşılıklı oynamışlar. Son ra «Hair» gelmiş… Oyundaki kadın rolünü «fazla önemli olmadığı için» Gülriz Sururi almamış, karı- koca Cezzar’lar dinlenmeye karar vermişler, rolü de Füsun Önal’a vermişler. Füsun Önal da oynamaya başlamış. Bir ara —Gülriz Sururi anlaşma yapmak için İzmir’e gittiğinde — Füsun Önal «önceden yaptığı anlaşmaya göre gece kulübünde çalışması gerektiğini ileri sürerek» tiyatroyu bırakmış. O zaman alelacele Jülide Yazansoy’u sahneye çıkarmışlar… Birkaç gün o oynamış ve İzmir’ den acele döner. Gülriz Sururi de iki gün çalışma, bir gün prova demiş, sahneye çıkmış.

Engin Cezzar’ın durumu daha değişik… O önce piyesi sahneye koymuş, tercümesinde bulunmuş, şarkı sözü yazmış (Fecri Ebcioğlu ile Sezen Cumhur’un kulakları çınlasın), sonra başrolü oynayan «İstanbul Gelişim» topluluğunun solistlerinden Nejat Özyılmaz haber falan vermeden Avrupa’ya gidince, Engin Cezzar da onun yerine ve onun rolünde sahneye çıkmış. Böylece «Hair» de bir rekor kırmış. Öyle ya, aynı piyeste tam 4 iş birden yapmış oluyor Engin Cezzar. O bir yana, işin daha enteresan tarafı şu: Engin Cezzar’la Gülriz Sururi piyeste birbirine aşık iki genci canlandırıyorlar. Böylece karı-kocanın sahne dışındaki hayatları, sahnede de devam ediyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-24-sayisi)

05.08.2019 10:43

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar