Menü

Gümüş Düdüklü İlhan Uyguç’tan Veda

Uluslararası Basketbol Federasyonunun «Gümüş düdüklü» üç hakeminden birisiydi. 31 yıldır, üç binden fazla maç yönetmişti. 4 kez Avrupa Şampiyonasında, 87 kez Şampiyon Kulüpler Kupası maçlarında, 3 kez Akdeniz Oyunlarında, 4 kez Avrupa Gençler Şampiyonasında, 3 kez de Ordulararası Şampiyonada görev almıştı. Ayrıca 130 milli maçta da düdük çalmıştı. Basketbol hakemliğinde böylesine görkemli bir geçmişi ve Dünya çapında ünü olan adam, İlhan Uyguç’tan başkası değildi.

Ve Uyguç, Galatasaray – Hapoel maçından önce yapılan sade bir törenle hakemliğe veda ederken, kendisine Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Pekin’den başka armağan veren yönetici olmamıştı. Artık Avrupa’daki maçlarda saha komiserliği, Türkiye’de ise Merkez Hakem Kurulu üyeliği yapacaktı Uyguç.YAPRAK DÖKÜMÜ

Yardımcısı Macar Szabe ile iyi anlaşamayan Bulgar hakem Stoichev’in ters kararlarının yarattığı sinir, şut yüzdesini etkileyince Koraç Turnuvasında ikinci tura geçmesini sağlayacak farkı yapamayan Galatasaray, 68 – 64 yendiği Hapoel tarafından elendi. Çünkü Sarı – Kırmızılılar, İsrail’deki ilk maçta 84-64 yenilmişlerdi. Zaman zaman seyirci kavgalarının çıktığı maç boyunca, ikinci tura ulaşabileceği farkı elde edemeyen Galatasaray Basketbol Takımı, başlangıçtaki oyunu ile beslettiği umudu, 2. yarıda karamsarlığa dönüştürdü. Bunun nedeni Cihangir, Nur ve İzzettin’in şutlarındaki isabetsizlikti.ŞEKERSPOR ELENDİ…

Basketbolda Avrupa Kupalarındaki takımlarımızdan birisi de Şekerspor’du. Macaristan’daki ilk maçta Honved’e 89 – 67 yenilen Şekerspor antrenörü Rüştü Yüce, rövanştan önce çok umutluydu. «İlk maçta Honved taraftarları arkamızda borazan çalarak oyuncularımın verdiğim taktiği duymasını önlemişlerdi. Burada Honved’i eleyecek güçteyiz» diyor ve özellikle de Nadir ile Zeki’ye güveniyordu.

Ne var ki, transferde İstanbul’a gelen Zeki, eski takımının çağrısına uyarak göreve koştuğu halde, İzmir’e giden Nadir gelmemişti. Bu nedenle de Şekerspor taraftarları Nadir’e ateş püskürüyorlar, «Bizi Honved değil, daha düne kadar gözümüzün bebeği olan Nadir eledi» diyorlardı.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-38-sayisi/)

01.03.2021 01:45

Kategoriler:   Spor

Yorumlar