Menü

Güreş Rüyası Erken Bitti

BİR BUÇUK ay önce İstanbul’da yapılan Dünya Şampiyonasında Serbest Güreş Milli Takımımız Dünya üçüncüsü olarak yüzümüzü güldürmüş ve gelecek için umut vermişti. Polonya’nın Katoviçe kentindeki Dünya Greko-Romen Şampiyonasında ise güreşçilerimiz kaybolup gittiler.

Şampiyonada yalnız 7 güreş kazanmamız, onbeş güreşçiye tuşla ya da farklı şekilde yenilmemiz, üstüne üstlük diskalifiyelere uğramamız ağır ve acı bir darbedir.

İstanbul’da yapılan Serbest Güreş Dünya Şampiyonasında güreşçilerimizin başarısında hava şartları, seyirci ve hakem gibi etkenlerin payı büyüktü. Aynı zamanda bu başarıda değerli kondisyoner Turgay Renklikurt’un da payı küçümsenemez. Ancak bilinmesi gereken önemli özellik, serbestçilerimizde, iki yıla yakın bir süredir, kuvvet ve teknik çalışmaların yapılması ve sağlam bir temelin atılmış bulunmasıdır. İşte, İstanbul’daki umut verici sonuç, bu temele dayanılarak alınmıştır.

gures-ruyasiİzlenimlerime göre, Greko-Romencilerimizin durumu çok başkadır. Çalışmalar, yalnızca şampiyonalar için, o da şampiyonalar öncesinde yapılmaktadır. Böyle olduğu için de, ortada ne bir temel vardır, ne de plandan söz edilebilir. Kuvvet ve teknik çalışmalara önem verilmemiştir. Bu nedenledir ki, kondüsyoner Ayhan Ataman’ın çabaları, kevgirle su taşımaktan öteye geçememiştir. Şu anda, Greko-Romen Güreş tekniğini tam olarak bilen hemen de hiç bir güreşçimizin bulunmayışı acı ve üzücüdür. Bence yapılacak iş, dünya ölçüsüne göre Greko-Romen tekniğini güreşçilerimize öğretmek, oyunları ayrı ayrı değil, oyundan oyuna geçiş yöntemiyle belletmektir. Buna paralel olarak da güç geliştirilmesi üzerinde durulmalıdır. Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, güç ve teknik olmadan, tecrübe kazandırmak, nefes dayanıklılığını çoğaltmak gibi, daha sonra üzerinde durulması gerekli özellikler şu durumda, bundan öteye sonuç sağlamaz.

Sonuç olarak diyebiliriz ki Dünya Serbest Güreş Şampiyonasında beliren umut ışığı Greko – Romen’de sönmüş, Türk Güreşi’ni tekrar yalnızlığına terketmiştir. Serbestte sağlanan başarının ve yenileşmenin temelinde yatan köklü tedbirleri gözönünde bulunduracak yönetimler güreşimizin kısa sürede eski gücüne erişeceğine tanık olacaklardır. Yeter ki Serbest Siklette uygulamaya konulan yöntemde inatla ısrar edilsin ve biraz sabır gösterilsin.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-33-sayisi)

19.07.2019 01:54

Kategoriler:   Spor

Yorumlar