Menü

Güreşçilerimiz Dünya Sahnesinde

EVET… Türk güreşi bir kez daha Dünya minderlerinde güç yarışına girişecek. Amaç, öncekilerde olduğu gibi yine özlemli bir «Şampiyonluk» mücadelesini sonuna dek sürdürmek. İki aya yakın devam eden kamp çalışmaları, sürdürülen hazırlıklar ve yapılan hesaplar böylece içinde bulunduğumuz hafta ne ölçüde doğruya yakın olduğunu da ortaya çıkaracak.TAKIMA SEÇİLENLER

Greko – Romen Milli takımımız bu kez de üçlü bir kurmay heyetince hazırlandı. Rıza Doğan, Necdet Uçar ve Ayhan Ataman’dan oluşan teknik üçlünün çalışmaları sonunda oluşan takımda yer alan güreşçilerimiz de şunlar: 48 kilo Salih Bora, 52 kilo Abdurrahim Kuru, 62 kilo Mücahit Güngör, 68 kilo Mustafa Artaner, 74 kilo Murat Toklu, 82 kilo İbrahim Kumaş, 90 kilo Aslan Aslan, 100 kilo Kenan Ege, Ağırda Ömer Topuz.

Bilimsel yöntemlerin uygulandığı bir kamp çalışmasından sonra şampiyonluğa ulaşmanın çok kolay olduğuna değinen Rıza Doğan 10- 13 Ekimde Polonyanın Katoviçe kentinde yapılacak olan Greko – Romen Dünya Güreş Şampiyonasına ilişkin görüşlerini açıklarken «Kürsü edebiyatını bırakıp bilimsel yöntemlere başvurursak Türk güreşine eski gücünü yeniden kazandırabiliriz.» diyor. 6 Ağustos’tan beri yapılan çalışmaların verimli olduğuna değinen kondüsyon hocası Ayhan Ataman da görüşlerini şöyle açıkladı: «Kondüsyon yönünden güreşçilerimizi iyi hazırladık. Bireysel kapasiteleri ile ellerinden geldiğince ve sportmence mücadele edeceklerine inanıyorum.»Bilimsel çalışma yöntemlerinin yalnızca kamplarda ve kısa süreli özel olanaklar içerisinde uygulanmasının fazla yararı olmadığına değinen Necdet Uçar ise Dünya Şampiyonası öncesinde görüşlerini açıklarken şampiyonluğa hiç değinmiyordu. Uçar’ın görüşleri de şöyleydi: «Bilimsel çalışmalar yaygınlık ve alışkanlık kazanmalıdır. İşte o zaman Türk güreşi Dünya önünde gerçek yerine ulaşır. Bizim bütün yapabildiğimiz bireysel ve teknik yetenekleri arttırmak oluyor.»

Evet, söylenenler ve yapılanlar şimdilik bunlar, bu. dan ötesi mindere kaldı.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-32-sayisi)

19.01.2021 13:44

Kategoriler:   Spor

Yorumlar