Menü

Hakan Balamir ”14 Numara” İçin Suçlandı

“14 Numara” adlı film bu yılki Antalya Altın Portakal Film Yarışması’nda dört ayrı dalda ödüllendirildi. Ancak şimdi bu ödüllere gölge düştü. Hem de kapkara…

Çünkü “14 Numara”nın ilk yapımcısı olduğunu iddia eden Sahra Film’in sahibi Şahabettin Yılmaz ve ödüllü oyuncusu Hakan Balamir 26 milyon liraya mal olan filmi noter karşısında 50 bin lira gibi komik bir fiyatla alışveriş konusu yapmışlardı. Evet yazımızı okuduktan sonra sanırız siz de inanacaksınız ki, devletin bu durumda acil olarak “14 Numara”ya girmesi ve duruma el koyması gerekiyor…Bilindiği gibi “14 Numara” adlı film 22. Antalya Altın Portakal Film Yarışması’nda “En İyi İkinci Film” yönetmeni Sinan Çetin “En Başarılı Yönetmen” başrol oyuncusu Hakan Balamir “En Başarılı Erkek Oyuncu” diğer bir oyuncusu Keriman Ulusoy’da “En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncu” seçilmiş ve “14 Numara” böylece dört ayrı dalda başarı kazanmıştı. Yarışma sonuçlarının açıklanmasından bir gün sonra idi. Gazetemize bir telefon geldi.Telefondaki bey bize adının Şahabettin Yılmaz olduğunu “14 Numara” adlı filmin ilk yapımcı şirketi olan “Sahra Film”in sahibi olduğunu, diğer yapacağı açıklamaların telefonda söylenemeyeceğini ama önemli bir konusu olduğunu, bu yüzden de karşılıklı konuşmamız gerektiğini söylüyordu. Şahabettin Yılmaz’ın kapı zili üstünde “Sahra Film” adını taşıyan bürosunda karşı karşıya geldiğimizde Yılmaz vakit kaybetmeden aynen şunları söylüyordu.ANLAYAN BERİ GELSİN

“Hakan Balamir’in ve onun yanında bulunan Arap diye tanınan Mazhar Şerif’in oyununa geldim. Siz köşeye sıkışmak nedir bilir misiniz? 26 milyon liraya çıkmış bir filmin 50 bin liraya satılmasına imkan var mı, işte köşeye sıkıştığım için bu paraya razı oldum ve “14 Numara”yı Hakan Balamir’e noter huzurunda 50 bin liraya sattım. Hakan Balamir bana 50 bin lira dışında da ödeme yapacaktı, yapmadı. Ama bu 50 bini de alamadım, elime beş kuruş geçmedi bu satıştan. Ben Hakan Balamir’e filmin tüm haklarını sattım tamam. Ama şu var, ayrıca bunun Telif Hakları Kanunu’nda da yeri var. Her ne denli satılsa da bir filmin ödül hakkı ilk yapımcıya aittir. Bu yüzden de 14 Numara’nın Antalya Festivali’nde kazandığı iki milyon liralık ödül bana aittir. Kendisini mahkemeye vereceğim hakkımı arayacağım, bu işin bizim lehimize sonuçlanacağına da kesin gözüyle bakıyorum…”Sahra Film sahibi Yılmaz’a ısrarla “26 milyon liraya mal olan bir filmin, 50 bin liraya satılmasının son derece mantık dışı ve bir o kadar da tuhaf olduğunu” söylediğimizde ise, ısrarlı bir şekilde aldığımız tek yanıt “Gerisini siz anlayın” oldu.

Bu konuşmanın hemen ardından “gerisini” pek anlayamadan Sahra Film sahibi tarafından suçlanan Hakan Balamir’i asıl adıyla Ahmet Palamir Tavacıoğlu’nu aradık. Şöyle diyordu Balamir’de suçlamalara karşılık.AYIP ŞEYLER BUNLAR”

– “Bunlar ucuz, düzeysiz şeyler. Ayıp şeyler bunlar. Akıllarınca film ödül kazandı diye sansasyon yapmak istiyorlar. Bu mesele benim için çoktan bitti kapandı, bir daha da açmak istemiyorum. 14 Numara’nın ikincilik ödülünü ben Hakan Film yani kendi şirketim adına aldım. Sansüre benim adıma gitti, benim adıma çıktı. Onlar noter karşısında 50 bin lira gibi çok düşük bir miktarda göstermek istediler ben de kabul ettim. Aslında kendilerine 6 milyon lira sonradan yaptığım eklemeleri de sayarsak 10 milyon lira ödedim. Bana 3.5 milyon liralık makbuz verdiler gerisini vermediler. Noterde de kabul edilen sonradan değiştirilemezmiş, bu yüzden uğraşmadım. İstedikleri kadar hak iddia etsinler bir şey kazanamazlar. Bir daha söylüyorum ben kendi adıma film şirketi kurdum, bu filmin tüm hakları benim üzerimde. Bir de bana telefon açıp gazeteci arkadaşlar “14 Numara Sahra Film’in değil miydi?” diye sıkıştıyorlar. N’apalım diyorlar ve Şahabettin Yılmaz’da yeni oynayacağım filmde kendisine de rol vermemi istiyor. Basını alet etmek istiyorlar, üstüne giderseniz siz bilirsiniz…”Evet Hakan Balamir’in “Sahra Film’e 10 milyon lira para verdim” Şahabettin Yılmaz’ın da “Ondan beş kuruş almadım” şeklindeki suçlamalarını kapalı kapılar ardında geçtiği için bir kenara bırakırsak şimdi “14 Numara” filmi hakkında kesin olan bir gerçek var. O da her iki tarafın da kabul ettiği gibi 26 milyon liraya mal olan filmin noter karşısında devir edenden, devir alana yalnız ve yalnızca 50 bin liraya satıldığı. Her şeyi bir kenara bırakalım filme komik denecek kadar bir milyon lira masraf yapılmış olsa bile 50 bin liraya satılması son derece mantık dışı. Kaldı ki 26 milyon lira karşısında 50 bin lira aklın almayacağı kadar komik.DEVLET KANAR MI?

Bu durumda ilk etapta Sahra Film’in sahibi Şahabettin Yılmaz sonra da ona alet olduğu için Hakan Balamir suçlu. Çünkü bu öncelikle devleti kandırmaktır, vergi kaçırmaktır, noter harcından kaçınmak için yapılan bir yolsuzluk ve yalancılıktır. Sanırız kişilerin nasıl vergi kaçırdığına bundan daha somut bir örnek zor bulunur. Antalya’da ödüllendirilmiş “14 Numara”ın üstünde bugün devlet kandırıldığı için kara bulutlar dolaşmaktadır. Kişiler noterde “Düşük fiyat”la anlaştıktan sonra, yine kapalı kapılar ardında birtakım “dolaplar” çevirmişlerdir. Bizim işimiz tarafların sözleri arasındaki çelişkiyi ortaya çıkarmaktı bundan sonrası ise devlet yetkililerinin yani maliye müfettişlerinin yapacağı araştırmaya ve ortaya çıkartacakları gerçeğe kalıyor. Bu nedenle de devlet yetkililerinin 26 milyona mal olan bir filmin 50 bin liraya nasıl satıldığını araştırmak için “14 Numara”ya mutlaka girmeleri duruma el koymaları gerekiyor. Girmeliler ki devleti dolandıranlar kamuoyunda aldıkları ödülleri çevirdikleri dolaplarla hak etmediklerini anlasınlar ve adalet yerini bulsun…Öte yandan Sahra Film’in çevirdiği Hakan Film’e sattığı “14 Numara” şimdi bu iki şirketin de değil. Emek Film’in sahibi Nazmi Özer Hakan Balamir’le anlaşarak filmin birinci ayaktan sinemalarda gösterime girmesi için kendisine satıldığını söylüyor. Ne karışık iş değil mi?..

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1985-tarihli-4-sayisi/)

13.02.2021 19:19

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar