Menü

Harrison Ford Tanınmıyor

Sinema tarihinin en büyük iş yapan filmleri ‘Yıldız Savaşları’ ve ‘Kutsal Hazine Avcılarının baş oyuncusu Harrison Ford’u yollarda kimse tanımıyor.

İki genç yönetmen dünya sinemasını birbirine kattılar. Her çektikleri film hasılat rekorları kırıyor. Daha önce tutulan filmleri ise rakamca öylesine geri bırakıyor ki, bu filmler adeta unutulmaya mahkûm oluyor. Bu iki genç yönetmen George Lucas ve Steven Spielberg… İkisini de sinema severler çok yakından tanıyacaklardır. Biri «Yıldız Savaşları» filmlerinin üçünü birden yapan George Lucas… Diğeri ise ülkemizde de gösterilen «E.T.», «Kutsal Hazine Avcıları» ve «Jaws» filmlerinin yönetmeni Steven Spielberg.Hasılat listelerini gözden geçirdiğimizde şöyle ilginç bir durum ortaya çıkıyor. Sinema dünyasında bütün zamanların en büyük kazancı şöyle sıralanıyor:

1 – E.T.

2-Yıldız Savaşları 1

3- Yıldız Savaşları 3

4- Yıldız Savaşları 2

5- Kutsal Hazine AvcılarıBu rakamları neden verdiğimizi merak edeceksiniz. Bu 5 filmden dördünde başrolü Harrison Ford oynuyor. Onun rol almadığı tek film «E.T.». Dünyada hiçbir sanatçının adı dünyanın en büyük iş yapan 4 filminde yazılı değil. Bu durumda dünya da ondan daha çok tanınan, dünya da ondan daha çok sevilen bir oyuncu olmasa gerek… Ama bakın Amerikan Life Dergisi nasıl bir olay ortaya çıkarmış: Sanatçıyı alıp Amerika’nın en kalabalık caddelerinde dolaştırmış ve uzaktan tele ile fotoğraflarını çekmiş… Sonunda çevresindeki insanların Harrison Ford’u tanımadıkları ortaya çıkmış.

Yani dünyanın en büyük iş yapan 4 filminde rol alan bir sanatçıyı hayranları tanıyamıyorlar.«ADIM SİNEMA TARİHİNE GEÇECEK»

Bu durum kendisine sorulduğunda Harrison Ford şöyle bir tanımlama getiriyor: «Eski filmler oyuncular sayesinde iş yaparlardı. Yani filmle birlikte iş yapma konusunda artistlerin de rolü olurdu. Oysa Lucas ve Spielberg birer firma isim. Seyirci filmin ismini duyduğu zaman oyuncu kadrosuna değil, filmin onlara ait olup olmadığına bakıyor. İkisinin adı da birer firma haline gelmiş. Onlarla birlikte çalıştığım için çok mutluyum. Adım onlarla sinema tarih ne geçecek. Hayranlarımın beni hemen tanıyıp üzerime saldırmalarını istemezdim. Bu durum daha çok hoşuma gidiyor. En azından özel hayatımı rahatlıkla yaşayabiliyorum» diyor.«E.T.» ve «Kutsal Hazine Avcıları» filmlerinin yönetmeni Steven Spelberg ise durumdan daha çok memnun…

«Harrison Ford, son derece yakışıklı bir oyuncu. Ama çok tipik bir yüzü yok. Yolda onun gibi çok kişiye rastlayabilirsiniz. Zaten benim sürekli onunla film çekmemin sebebi de alelade bir yüzü oluşu. Eğer tipik olsaydı kısa zamanda eskirdi. Bu yüzden onunla tek çalışma yapmakla yetinirdim. Şimdi bu araştırma ile çok isabetli bir karar verdiğimi daha iyi anlıyorum» diyor.

«Yıldız Savaşları» filminin üçünde de Harrison Ford’u başrolde oynatan George Lucas’ın da bu iş çok hoşuna gitmiş.«Harris benim için gelecek yüzyılın kahraman korsan tipi. Onu elinde uzay çağının silahı ile gören hem çocuk, hem de kadın seyircilerim ona bayılıyorlar. Yine bir uzay filmi çeksem Harrison Ford’u oynatırım. Ama gerçek hayatında yalnızlığı seven, çok yumuşak bir insan. Filmlerdeki görünümü ile gerçekteki görünümü birbirinden çok farklı. Ben iki hayatını birbirinden ayırabilen oyuncuları severim ve onlarla çalışırım» diyor.

Şu sıralarda Harrison Ford’a tüm yönetmenlerden ve film şirketlerinden teklif var. Ama o ne George Lucas, ne de Spielberg’le kontratı olmamasına rağmen başka teklifleri kabul etmiyor. Senaryoları okumadan reddediyor.«Ben hayatımdan memnunum… Çevirdiğim filmlerle kazanmış olduğum para bana bütün ömrüm- ce yeter. Daha fazlasını istemiyorum. Bütün çocukluğum ve gençliğim ünlü bir oyuncu olabilme hayalleri ile geçti. Şimdi hepsine kavuştuğuma göre başka ne isteyebilirim ki?» diyor…

«INDIANA JONES» İLE YİNE BÜYÜK BAŞARI

Şu sıralarda Amerika’da yine başrolünü Harrison Ford’un oynadığı, yönetmenliğini ise Steven Spielberg’in yaptığı bir film, hasılat rekorları kırıyor. Filmin adı «Indiana Jones». Filmi seyredenler bunun bir anlamda «Kutsal Hazine Avcıları» filminin devamı veya benzeri olduğunu belirtiyorlar. Yine heyecan, yine çocuksu güzel sahneler ve yine az tanınan ama seyircileri hayran bıraktıran Harrison Ford… Bakalım bu film Harrison Ford’u seyirciye tanıtabilecek mi?. Yola çıktığı zaman insanlar çevresini sarıp, üstünü başını mı parçalayacak, yoksa kimse tanımayıp, yanından geçecek? Bunu zaman gösterecek.«Indiana Jones»u seyredenler bunun bir anlamda «Kutsal Hazine Avcıları» filminin devamı veya benzeri olduğunu belirtiyorlar.

Steven Spielberg’in «Indiana Jones» filmi üzerine de birkaç şey söylemeden geçmeyelim. Şimdiye kadar çevirdiği filmlerle uzaylıları sevimli gösteren, insanları heyecanlandıran ama korkutmayan yönetmen son çalışmalarında bu ölçülerin biraz dışına çıktı. «Indiana Jones»u seyrederken sinemalardan kaçanlar, heyecandan bayılanlar var.

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-28-sayisi/)

27.02.2021 02:55

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar