Menü

Harry Meyen Eşine Güveniyor mu?

Harry Meyen Eşine Güveniyor mu?Bir yüzme havuzu. Dikdörtgen biçimi. Etrafı renk renk güneş şemsiyeleriyle çevrili. Biraz daha geriye dev projektörler yerleştirilmiş. Saat: Yazdan kalma bir sonbahar sabahının altı buçuğu! Sabahın bu erken saatinde havuzda yüzen iki genç var. Biri Fransız ve dünya sinemasının yakışıklı çapkını Alain Delon, diğeri ise bir zamanların «bedbaht nişanlısı» ünlü yıldız Romy Schneider. İki eski sevgili aralarında geçmiş olan tatsız olayları çoktan unutmuşa benziyorlar. İkisinin de sabahın bu erken saatinde havuzda yüzerken birbirlerinden başka kimseyi düşünmedikleri bakışlarından anlaşılıyor. Hele Romy Schneider’in gözlerindeki o aşk dolu mutlu pırıltılara şaşmamak elde değil. Sinemanın «Sissi» si Romy, iki buçuk yıl kadar önce nişanlısı Alain Delon’dan ayrılıp Harry Meyen ile evlendiği zaman Alain’in adını ağzına bile almak istemiyor, «O defter çoktan kapandı,» diyordu. Fakat genç kadının şimdi büyük bir muhabbetle eski nişanlısına sarılmasına ne buyrulurdu. Hem de kocası Harry Meyen’in ve iki yaşındaki oğlu David’in gözleri önünde…

Lüks yüzme havuzunun gerisindeki projektörler ve kamera olmasa, eski nişanlıları bu halde görenler onların tekrar barıştıklarına hükmedeceklerdi. Oysa iki eski sevgili bir filim çevirmek için yıllar sonra buluşmuşlar ve kaderin garip bir cilvesiyle kamera karşısında birbirlerini çok seven iki genci canlandırmak için çalışmalara başlamışlardı.

Romy Schneider. «Piscine» (Yüzme Havuzu) isimli filmin çevrileceği St. Tropez’ye yalnız gelmiş ve hemen bir otele yerleşmişti. Fakat filim çalışmaları başladıktan birkaç gün sonra yıldızın eşi Harry Meyen de, oğlu David’i alıp St. Tropez’ye gelince yıldızla kocasına bir villa kiralamıştı. Harry Meyen her gün karisiyle beraber filim setine geliyor, akşam çalışmalar tatil edilinceye kadar da oradan bir dakika olsun ayrılmıyordu.

Harry Meyen Eşine Güveniyor mu?Harry Meyen’i sette yakalayan gazeteciler, ünlü rejisöre, «Karınızın eski nişanlısıyle böyle bir filim çevirmesi sizin canınızı sıkmıyor mu?» diye sordukları zaman, Harry Meyen bir Alman’dan ziyade İngiliz’e yakışan soğukkanlılıkla dudaklarını büktü: «Alain Delon’dan korkmuyorum,» dedi. «Romy’ye inanıyorum ve güveniyorum. Karım beni üzecek bir harekette bulunmayacağından emin olmasaydı bu filimde oynamayı kabul etmezdi. Bay Alain, karıma nişanlı oldukları sürece cehennem azabı çektirmiştir. Romy, ancak benimle evlendikten sonra yaşamanın zevkini almaya başladığını söylemişti. Karımla bir buçuk yıl beraber yaşadıktan sonra evlendik. Aşağı yukarı üç buçuk yıldır bir aradayız ve ben bir kere olsun Romy’nin durumundan şikayet ettiğini görmedim. Alain Delon, karım için eski bir dost olmaktan ileri gidemez. Karımın filim çalışmalarını takip etmemin Alain Delon ile hiç ilgisi yok. Ben Romy’ye mesleki bakımdan faydalı olabilmek için her gün stüdyoya geliyorum. Sonra oğluyla benim onu bırakmayışımız, Romy’nin maneviyatın: düzeltti, çalışma gücünü arttırdı. Biliyorsunuz Romy uzun süreden beri filim çevirmiyordu ve filim denemesinin başarısızlıkla sonuçlanması ihtimali onu korkutuyordu. İşte ben de karımın bu korkusunu gidermek için yanına geldim.»

Diğer taraftan Alain Delon da sahne aralarında gazetecilerden kendini kurtaramayacağını anlayınca, Romy hakkındaki düşüncelerini şöyle özetledi, «Aşkın zevki, aşkın acısı, aşkın tarihçesi diye bir şey bilmiyorum ben. Benim için aşk diye bir mefhum yoktur. Gelmiş geçmiş ihtiraslara da önem vermem. Romy benim için sadece güler yüzlü bir dosttan ibarettir. Kamera karşısında kara sevdaya tutulmuş aşık rolü oynamamızdan gerçeğe uymayan fikirler çıkarmayın lütfen. Sonra ben de evli barklı bir erkeğim. Her şeye rağmen karımın dedikodularla üzülmesini istemem.»

Romy’nin yakınları genç kadının bir erkeğe bağlandığı zaman bir başkasıyie ilgilenmesine imkan bulunmadığmı belirtiyorlar. Ancak, genç kızların sevgilisi Alain Delo’un cazibesine Romy Schneider gibi duygulu bir kadının uzun süre dayanabileceği de şüpheli. Harry Meyen, Alain Delon’dan korkmadığını söylüyor, ama bu sözlerini gerçek duygularını gizlemek için söylenmediği ne malum?

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-42-sayisi)

10.08.2019 22:34

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 13:54

  Anıl Dündar

  güven sevgiden önce gelir her zaman
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 10:29

  HALİT KUMRU

  anıl olaya çok duygusal bakmışsın :D karşıda ki alain delon ona göre :D
  • Yayınlandı: 6 Şubat 2020 10:52

   Magazin Power

   Alain Delon Kimin eski karısı veya boşta bir yıldız görse işini görmüş. İğrenç. Marlon Brando gibi bu da iğrenç