Menü

Hayranlarından Kaçan Şöhretler

Sinemanın yıldızları, «besle kargayı, oysun gözünü» misali kendilerini şöhrete ulaştıran, velinimetleri sayılan hayranlarından adeta nefret duyarak kaçmayı adet edinmişler ve bu yabancı örneklere, yerli artistlerimizden birçoğu da uymaktan geri kalmamıştır.Hollywod’un ünlü yıldızlarından birinin vergi beyannamesini inceleyen maliye memuru, yıllık masraflar sütununda muhafız aylığı, özel dedektif ve basınla teması önleme memurları ücreti gibi masrafları görünce önce şaşırdı. Ancak devlet reisleri ve bir de gangsterler korunmak için bu derece sıkıcı tedbir almayı düşünebilirlerdi. Vergi memuru, yıldızın durumunu bilmediği ve sinema dünyasının şöhretlerinin yaşayışından haberi olmadığı için bu durumu hayli garipsemişti. Halbuki sinema şöhretlerinin birçoğu, kendilerini şöhrete ulaştıran hayranlarından kaçmak, kurtulmak için en akla, hayale gelmez tedbirlere baş vurmak zorunda kalıyorlardı.Greta Garbo kadar şöhreti olmadığı halde hayranlarından kaçma konusunda ondan da ileri giden bir aktör var: MAXIMILIAN SCHELL. Fotoğrafçılar bir tek resmini çekecekler, muhabirler ona bir iki sual soracaklar diye ödü kopuyor. Hayranlarından gelen mektupları doğru çöp sepetine attıran aktör, aradan zaman geçtikçe hayranlarına daha nazik davranacak yerde onlara büsbütün düşman kesiliyor.

Sinema dünyasının şöhretleri arasında hayranlarından kaçanların başında GRETA GARBO’yu saymak gerekiyor. Devrinde sinemanın bir numaralı yıldızı olan İsveçli sanatçı, meslek hayatı boyunca hayranlarından kaçtığı gibi sinemayı bıraktıktan sonra da bu huyundan vazgeçmedi. Yolda karşısına bir fotoğrafçı çıkacak olsa, hemen çantasıyla yüzünü kapayıveriyor. Tekrar film çevirmesi için yapılan tekliflere de sırf hayranlarından korktuğu için hep red cevabı veriyor.Bir süre önce Amerikan hükümetinin iyi niyet elçisi olarak Türkiye’ye gelen KIRK DOUGLAS da, hayranlarını sevmeyen aktörlerden biridir. Milyonlarca genç kızın rüyalarına giren bu yakışıklı artist, gazetecilere beyanat vermekten daima kaçınır. Hele imza meraklılarının isteklerini yerine getirmek en nefret ettiği işlerin başında gelir.

Esrar içerken yakalanıp uzun bir süre hapiste yatan ROBERT MITCHUM, resimlerinin gazetelerde, dergilerde yayınlanmasını hiç istemez. Esrar iptilasından kurtulduktan sonra da çeşitli çapkınlık hikayeleriyle dedikoduculara hedef olan Mitchum, hayranlarının kendisiyle ilgilenmelerinden zerre kadar hoşlanmıyor Hele özel hayatının dedikodulara konu olmasına müthiş içerliyor.Fransız yıldızı BRIGITTE BARDOT  hayranlarının meraklı bakışlarından kurtulmak için St. Tropez kıyısındaki villasının etrafına kalın duvarlar ördürdü. Genç kadın, huzurunun kaçması pahasına da olsa onlardan uzaklaşmak istiyordu, şöhretini hayranlarına borçlu olduğunu bile bile kendisini sevenlerden kaçmak istemesi de tabii sinemaseverler arasında hoş karşılanmıyor.

Bir zamanların ünlü şarkıcısı, sinema aktörü, gazino sahibi, yakışıklı çapkın FRANK SINATRA’nın muhafız kadrosu bir hayli kalabalıktır. Hele Avrupa’da film çevirirken Sinatra, muhafızları olmadan bir yere adım atmaz. Hayranlarından ve gazetecilerden korunmak için bu tedbire başvurmak zorunda kalan Frank Sinatra’nın tutumunu garipseyenler çoktur ama, o kendi huzuru için söylenenlere kulak tıkar.Şarkıcı ve yıldız DORIS DAY hayranları yüzünden dilediği gibi yaşayamamaktan şikayetçidir. Artist ilk eşinden olan oğlu Terry’yi bir zamanlar gazetecilerden bucak bucak kaçırırdı. Fakat garip bir tesadüf eseri, oğlunun nişanlandığını da bir gazetenin dedikodu sütunundan öğrendi.

Son günlerde evine çekilip hayat hikayesini yazmayan başlayan SHIRLEY MACLAINE hayranlarının merakları ve gazetecilerin ısrarcılığı yüzünden hayli sıkıntı çekti. Kocasından ayrılmasına ramak kalmışken durumunu düzeltti. Shirley MacLaine, kendisine istemeyerek kötülükleri dokunan hayranlarını sevmiyor ve onlardan her fırsatta kaçmaya bakıyor.Bir zamanların kızıl saçlı seks kıraliçesi RITA HAYWORTH, gazetecilere kinlidir ve onların müteveffa Ali Han’la evli kaldığı devreyi durmadan okuyuculara temcit pilavı gibi hatırlatmalarına kızıyor. Sık sık evlenip ayrılmasının dedikodu sütunlarında yer alması da yıldızın sinirlerini bozmaktadır. Rita Hayworth, bugün sinemanın unutulmaya yüz tutmuş şöhretlerinden biri olduğu halde hayranlarına yakınlık gösterecek yerde onlardan bucak bucak kaçıyor.

MARLON BRANDO, özel hayatının hayranları tarafından bilinmesini hiç istemez. Gazetecilerle ne zaman karşılaşsa onlarla münakaşa eder, sorulan suallere cevap vermez, fakat bir türlü da onların dillerinden kurtulamaz. Ünlü aktör, oğlu yüzünden eski karısıyla mahkemelik olduğu zaman da gazetecilerin kendisini bir gölge gibi takip etmelerinden usanmıştı. Hele sabık eşi Anna Kashfi’nin mahkemede onu tokatlarken gazetecilerin resim çekmeleri Brando’yu iyiden iyiye öfkelendirmişti.Dünya gençliğinin bir numaralı sevgilisi haline gelen ELVIS PRESLEY, sinema ve müzik alanında diğer şöhretlere kıyasla yeni olmasına rağmen, o da hayranlarından kaçacak delik arar. Elvis Presley’in muhafızları ve menecerleri, genç adamı geceli gündüzlü, kendisini şöhrete ulaştıranlardan korurlar…

Bunlar verdiğimiz yabancı örnekler. Fakat şimdi yerli artistlerimizden birçoğu, sanat bakımından olmasa bile bu yönden yabancı meslektaşlarını taklit etmekten geri kalmamakta ve hayranlarından kaçarken, gazetecilere çatmayı marifet bilmektedirler.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-18-sayisi)

25.12.2020 11:11

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 15:13

    SUZAN İLERi

    seni ilk önce ünlü yapsınlar sonra onlardan kaç bunlarındaki de iş gerçi şimdikilerde aynı :D
  • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 15:15

    ŞERİFE KUL

    elvsi yanlıslıkla hayranlarının eline geçseymiş parçasnı bulamazlardı o zaman :D