Menü

Herkesin Gözü Bu Maçta

Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu George Foreman ile Muhammet Ali’yi yenerek üne kavuşan Ken Norton, Venezuella’nın başkenti Karakas’ta karşılaşıyorlar. Boksla ilgilenenler, Foreman’ı karşılaşmanın mutlak favorisi gösteriyorlar ama, boksun sürprizlerle dolu bulunduğunu, Foreman’ın da henüz her yönüyle açıklığa kavuşmamış bir boksör olduğunu belirtmeden de yapamıyorlar.

Muhammet Ali – Frazier maçından sonra, Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonluğunun adaylarından olduğunu ileri sürenlerden Norton’u seçen Foreman, Ali ile yapacağı karşılaşma için kendisini deneme fırsatını bulacak. Norton’da iddialı konuştu. Ali’nin, şampiyonluk döğüşünde, kendisini karşısında bulacağını söylüyor.

KİM KAZANIR?

Şimdi soralım: «Kim kazanır?» Cevaplamak için, iki boksörün özelliklerini tartıya vurmak gerek.

1948 yılında Kaliforniya’da doğan Foreman, 1968 Olimpiyat’ında ağır siklet şampiyonluğunu kazandıktan sonra profesyonel olmuş. Boyu 1.93m., kilosu 99. Dünya ağır sikletlerinin pek azının sahip olduğu sağlam bir yapısı var. Dik Sadler ve Archy Moor gibi iki bilgili öğretmenin verdiği taktikleri, son derece güçlü yumruklarıyla uyguluyor. Profesyonal olduktan sonraki 39 maçının 36’sını nakavt ile kazanmış. Bunların 25’inde de birinci, ya da ikinci raundda nakavt etmeyi başarmış.

Ken Norton ise 29 yaşında Ali, Frazier ve Foreman gibi Olimpiyat şampiyonu değil. Boksun tüm inceliklerini bilen zeki bir boksör. Bugüne dek 33 maç yapmış. Biri Muhammet Ali’ye olmak üzere iki yenilgisi var. Boyu 1.90m., kilosu 95. Foreman’dan daha ince yapılı ve daha hareketli, ayrıca çok dayanıklı.

KUVVET Mİ TEKNİK Mİ?

Foreman, bitirici ve çok güçlü yumruklara sahip olmakla beraber, boks tekniği yönünden bir Muhammet Ali, bir Jack Dempsey, bir Karpantier ayarında değil. Maçlarını, döğüşken ve atak boksörlere karşı, dayanılmaz yumruğu ile ilk rauntlarda alıyor. Döğüş kabul etmeyen ani ters yumruklarla ilk rauntları geçiştirmeyi başaran bir boksör karşısında aynı kolaylıkla sonuca gitmesi güç olacaktır. Foreman’ın, ilk rauntlarda indirici yumruklardan kendini kollayabilen bir boksör karşısında, Sonny Liston’un akıbetine uğraması beklenilebilir. Çünkü dayanıklılığı ve yumruğa karşı duyarlılığı henüz bilinmiyor.

Norton’a gelince. Çabuk vuran, hareketli bir boksör. Yaşına rağmen yıpranmamış. Bunu da zekasına ve sağlam savunmasına borçlu. Foreman karşısında Frazier ve King Roman’ın hatasına düşmeyeceği sanılıyor. Eğer onlar gibi, ilk rauntta döğüş kabul ederse, Foreman’ın balyoz gibi yumrukları altında yıkılıp gider. Fakat, çok nefesli olan Norton, ilk 5 raundu kaçak döğüşerek bitirebilirse, kazanma şansını çoğaltır.

Kuvvet ve tekniğin çekişeceği bu maçı daha az sinirlenen tarafın kazanacağı söylenebilirse de, ibrenin Foreman’a dönük olduğu gözden kaçmıyor. Ancak unutmamak gerekir ki, boks bir «yumruk»tur ve o yumruğu önce vurabilen maçı alır.

NE ALACAKLAR?

15 rauntluk maçta, Foreman 10 milyon, Norton ise 6 milyon lira alacaklar. Foreman, ayrıca televizyon gelirinin yüzde 20’sini de keseye indirecek. Koruyuculuğunu ünlü film yıldızı Barbara Streisand’ın yaptığı Foreman’a, Eylül ayında Los Angeles, ya da Houston’da Muhammet Ali ile döğüşmesi için organizatörler daha şimdiden 5 milyon dolar (75 milyon Türk Lirası ) teklif ettiler.

BOKSÖRLER NE DİYOR?

Foreman – Norton maçı, geride kalan hafta boyunca, Ankara’daki Boks Milli Takımı kampının en büyük konusu oldu. Milli Takım kampındaki 29 kişiden 26’sı Foreman’ın maçı kazanacağını ileri sürdüler. Kamp Müdürü Mahir Atay, Müslüm Ertekin, Arif Doğru, Nuri Eroğlu, Cahit Naldöken, Koksal Özoğluöz ve Hakkı Sözen, Foreman’ın sayı ile kazanacağını söylediler. Antrenör Satılmış Varlık antrenör Mustafa Güzel ipek, Şakir Demir ve diğer boksörler Foreman’ın maçı «nakavt»la alacağını, üç boksör de Norton’ un kazanacağını ileri sürdüler.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-4-sayisi/)

30.06.2017 00:28

Kategoriler:   Spor

Yorumlar