Menü

Hızlı Kavgacı Ahmet Mekin

Ahmet MekinAhmet Mekin bugün Türk beyaz perdesinin en hızlı kavgacılarındandır. Son filminin çevrilişi sırasında karşısına çıkan 6 kabadayının hakkından gelirken bilekli bir dövüşçünün bütün ustalığını gösterdi.

APO VE HASAN KAVURMACI — Kavurmacı, Ahmet’i haklarım sanmıştı. Fakat balyoz misali yumruk, şimşek gibi çenesinde patladı. Minibüsten pike yapan Ahmet «Apo» yu da temizledi.

BAKIRKÖY’DE boş arsalarda top oynarken artist olacağı kimin aklına gelirdi? Kartaltepe’de Ayşe Teyze’nin camını kırdığı zaman, iri yarı kadın eline süpürge sopasını alıp evden dışarı fırlamış, kısa pantolonlu Ahmet de tabana kuvvet kaçmıştı. Bir ara boks, atletizm yapmış, sonra merak sarıp güreşe çalışmıştı…

Bakırköy’de yıllar yılları kovalamıştı. Kenan Pars, Sırrı Gültekin, Bülent Oran, Altan Erbulak, Münir Özkul, Burhan Bolan, Leman Akçatepe, Göksel Arsoy, Kenan Büke bu semtten «Yeşilçam»a transfer ettiler. Bu arada Ahmet Mekin de Kemal Film şirketi tarafından angaje edilmişti. Ayhan Işık, Amerika’ya gitmeden, Osman Seden’le arası bozulmuştu. Yerli sinemada «birinci jönün» yerine Ahmet Mekin geçecekti. Fakat hesaplar yanlış yapıldı ve Ahmet Mekin ikinci plana düştü. Ancak yıllar süren bir mücadele sonunda Ahmet Mekin birinci sınıf bir jön olabildi:

Ahmet MekinAhmet Mekin şimdi «yükselme» devresindedir.Geçen yıl tekrar yıldızı parladı ve 1965 sinema sezonunda 12 filmlik angajman yaptı. Ahmet Mekin’e verilen rollerin hepsi «vurucu – kırıcı», bileği ve yüreği kuvvetli tipler… Her filminde atlıyor, zıplıyor, havalarda uçuyor, yerlere yuvarlanıyor. Kötü adamlarla, haydutlarla dövüşüyor.

Son filminde de böyle oldu. Sohban’ın Şişli’deki platosunda bir çalgılı gazino dekoru kurulmuştu. Filmin rejisörü Kenan Pars, eski mahalle arkadaşını bir köşeye çekti:

«Şimdi altı kişiyle kavga edeceksin. Bu kavga sahnesinin çekimi akşama kadar sürecek… Onun için hazırlıklı ol» dedi.

Ahmet Mekin’in eşi Şükran Mekin ile üç yaşındaki kızı Serra da setteydiler. Biri babasını, öteki eşini seyrediyordu.

İlk kavga Sarı Kerim’le başladı. Ahmet, Erol Flynn gibi yüksek bir yerden Sarı Kerim isimli aktörün üzerine uçar gibi atladı ve (rol icabı) onu bir güzel dövdü. O yere serilince karşısına Cilet Turan çıktı. Cilet eski şoförlerden. Saatte 150 kilometreden az gitmez. Yumrukları da çabuk işler. Ama, Ahmet ondan daha çabuk davrandı. Cilet Turan da saf dışı oldu. Sıra şimdi «Apo» da… Yani Abdullah… iri yarı ama, attığı yumruklar boşa gidince o da Sonny Liston gibi nakavt oldu. Ahmet’i, öteki haydutlar kovalamaya başladılar. Ahmet önce bahçeye kaçtı. Fakat duvarın önünde kaldı. Geri döndü: Bu defa Hüseyin Demir karşısındaydı. Bir kroşe, bir de karnına yumruk… Adam çakı gibi iki büküm oldu.

Ahmet MekinAhmet Mekin duvarın üstüne çıktı. Fakat öbür yanda bir başka «kötü adam» var. Beyaz perdenin iyi dövüşenlerinden Hasan Kavurmacı… Onun da üzerine jet gibi indi Ahmet. Sonra sağlı-sollu yumruklar, karşısındakinin uygun yerlerini dövmeye başladı. Beşinci de yıkılınca Ahmet duvarın üstünden koştu. Yandaki apartmana geçti. Oradan bir minübüsün üstüne indi. Yarım düzineyi tamamlayan son «haydut» aşağıda bekliyordu. Ona da bir «tepeden inme» usulü gösterdi. Necati Dalgakıran da dayanamadı, yıkıldı.

Ahmet MekinFilmin kavgalarını seyredenler boks maçındaymış gibi heyecanlanmıştı. Çekim bitince «yaşşa» diye bağıranlar oldu. Bunların arasında Ahmet Mekin’in küçük kızı Serra da vardı. Babası, ona bakmak, onu büyütmek, geleceğini garantilemek için kamera karşısında kavga etmek, icabında altı kişiyle boğuşmak zorundaydı… Bereket Ahmet Mekin, Türk sinemasının «dövenlerinden» di. Diğer saftakiler ise dayak yiyerek nafakalarını sağlamaya çalışıyorlardı.

NECATİ DALGAKIRAN VE CİLET TURAN — Ahmet gibi bir dalga önünde Necati’nin dalgakıranı kağıt gibi katlandı, buruştu, yuvarlandı. Cilet Turan’ı körletmek ise Ahmet Mekin için hiç zor olmadı. Sonunda Cilet, selameti kaçmakta bulmuştu.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-23-sayisi)

11.08.2019 12:38

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:05

    Cemre Kan

    Fotografla bile yakalayamamışlar dövüşmesini :)