Menü

Hülya Darcan Bomba Gibi Düştü

Türk sinemasının yenilerinden Hülya Darcan, 1.70 boyunda ince yapılı bir genç kız… 1951’de İzmir’de doğmuş.. Karataş Kız Orta Okulu’ndan ayrılmış. Kahverengi gözleri ve devamlı gülümseyen bir yüzü var. Sinema ile ilgili serüveni şöyle başlamış:

Hülya Darcan Bomba Gibi Düştü– “Aslında artist olmaya karşı hevesim yoktu. Sadece aklıma esti.. Bu biraz da inat yüzünden oldu. “Kazanamazsın..” dediler. İnat edip, bir derginin düzenlediği artist yarışmasına girdim ve üçüncü oldum” diyor.

Ve söz konusu yarışmada derece alınca İstanbul’a gelip yerleşmişler hep beraber. Babası Osman Darcan, İzmir’in yalandan tanıdığı bir artistmiş yıllar önce. Şimdi ise ayna imalatçılığı yapıyormuş. Kapalıçarşı’da üç dükkanları var Darcan ailesinin… Hülya Darcan’ın üç erkek kardeşi bir de ablası var.. Ve İstanbul’a gelir gelmez ilk defa kamera karşısına Feyzi Tuna’nın yönettiği “Silahları Ellerinde Öldüler” adlı filmle çıkmış. Bu filmdeki erkek oyuncular Fikret Hakan’la Ekrem Bora’ydı… ikinci filmi ise “Kanunsuz Toprak” Hülya Darcan’ın… Asıl ilk ve önemli rolü bu İkincisinde. Bilge Olgaç’ın yönettiği “Kanunsuz Toprak”ta. Kartal Tibet’le oynayan Hülya Darcan:

– “Filmde oynamak gerçekten hoşuma gitti. Üstelik hiç yabancılık çekmedim. Sanki daha önce oyunculuk yapıyormuşum gibi rahattım inanın. Üçüncü olarak da galiba Kemal filmde oynıyacağım” diyor.

Hülya Darcan, son derece samimi ve sıcak bir genç kız… Sorularımıza hiçbir şey katmadan, içinden geldiği gibi cevaplar veriyor. Örneğin:

– ”Ben kitap okumasını hiç sevmem. Sıkılırım. Ama Teksas gibi, çocukların okuduğu resimli romanlara bayılıyorum, ne olur gülmeyin. Annem çok kızıyor bu huyuma. Bütün Teksaslarımı, Tom Miks’lerimi yakıyor… İlk filmimden 2.000, ikinci filmimden de 3.500 lira aldım. Ve ilk aldığım parayla kurban kestim. Batıl itikatlara inancım vardır” diyor.

Ayrıca sinemayı, denizi, ev işlerini ve şarkı söylemeyi çok seviyormuş.

– “Sesiniz güzel mi ?…” dedik.

– “Güzeldir” dedi.

Hülya Darcan Bomba Gibi DüştüHülya Darcan, konuşurken devamlı olarak gözlerinin önüne düşen saçlarım düzeltiyor.

Hiç aşık olmadığım, olmak da istemediğini söyliyen Darcan’ın nefret ettiği şeylerin başında “İki yüzlülük” ve “Yalancılık” geliyor… Annesi Nebile Darcan, kızını setlerde hiç yalnız bırakmıyor. Annesinin setlerde çok yardımı oluyormuş.

– “İleride çok çok meşhur olup, çok çok paralar kazanırsam bir yat almayı düşünüyorum. Bir de havuzlu, çiçekli bahçeli bir güzel evcik… Çok şeyler istemedim galiba?. Hem sonra ben çok meşhur bir artist olunca işi tadında bırakmak istiyorum. Yani sizin anlıyacağınız, yıldızım sönmeden, en parlak anımda sinemayı bırakmak niyetimdeyim. “Sönüp, sinemayı bıraktı” demesinler…”

Ve ardından da sözlerine şunları ekliyor Hülya Darcan:

– “Ne çok Hülya isimli artist var şu Yeşilçam’da… Beni öteki Hülya Tarla karıştırmalarına sinirleniyorum. Ne olur söyleyin de karıştırmasınlar, ben Hüyla Darcan’ım…”

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1967-tarihli-561-sayisi)

01.09.2015 09:37

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 10:14

  Gizem Ersoy

  suratı cok cirkin
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 11:29

  HALİT KUMRU

  ne güzeldi gençliği hayranıydım gerçekten ama şimdiki ağır rolleri gözümün önüne geldi fotoğraflari biraz garipsedim :D
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 16:50

  NUR HAYAT YÜZEN

  bu pozlarla görmeye alışık olmadığımız isimlerden :D