Menü

Hülya Koçyiğit ile Salih Güney’in Gizli Aşkı

Hava günlük güneşlikdi. Önce Hülya Koçyiğit koşarak kaim gövdeli bir ağaca tırmandı ve dallardan birinin üzerine oturdu. Hemen ardından da Shlih Güney… Yanyana, el ele diz dizeydiler dalların üzerinde…Salih Güney:

-”Senden başka hiç birşey göremiyen gözlerim, aradığını buldu…”

Hülya Koçyiğit:

-”Okuduğum romanın kahramanı imişim gibi geliyor bana. Sevgi dedikleri şey,herhalde bu olacak?…”Bir süre daha konuştular… Ve bütün konuşmaları hep “Aşk” üstüneydi. Belgrad ormanlarında çekilen bu sahneler “Demir Kapı” adlı filmin son iş günüydü. “Demir Kapı’ da Hülya Koçyiğit ve Salih Güney’in yanısıra Suphi Tekniker, Ali Şen, Nisa Serezli, Nedret Güvenç, Faruk Panter. Haydar Karaer ve İstanbul Vali Muavini’nin küçük kızı Ufuk Enünlü’de. oynuyordu. Genç rejisör T. Fikret Uçak’ın yönettiği bu filmde Hülya Koçyiğit’le Salih Güney üçüncü defa karşılaşıyorlardı. Daha önce “O Kadın” ve “Söyleyin Genç Kızlara” adlı filmlerde beraber oynamışlardı. Bu üçüncü filmleri oluyordu. Ve Hülya Koçyiğit’le Salih Güney’in aralarında gizli bir “Aşk” vardı. Bu “Gizli Aşk’Tan karşılıklı oynadıkları film boyunca devam ediyor, film bitti mi aşkları, beraberlikleri de ayni anda bitiyordu…Salih Güney bu gizli “Kopuk” aşkla ilgili olarak şunları söylüyordu:

-“Hülya Koçyiğit’le arkadaşlığımız eskidir. Sınıf arkadaşımdır. Yakınlaşmamız bu eski günlerden kalmadır aslında. Yalnız sinemada bu çeşit beraberlikleri uzun süre devam ettirebilmek imkansız. Ancak, içinizde o kıza karşı bir ilgi duyuyorsanız, filmde karşılıklı oynamaya, başlayınca, aşk da başlıyor. Film bitince aşk da bitmiş oluyor. İşte Hülya ile beraberliğimiz bu düzeni takip ediyor. Bu Hülya değil, bir Sevda Ferdağ da olsa aynı şey, değişmez benim için. Çünkü sinemada bir aşkı çok uzun tutmak oyuncu için zararlıdır yanılmıyorsam…”Salih Güney’in bu dedikleri bir yere kadar doğru sayılırdı. Ama işin asıl doğrusu Hülya Koçyiğit’le olan aşklarının üçüncü defa tazelenmesi, üçüncü defa alevlenmesiydi. Hülya Koçyiğit Dormen Tiyatrosuna iyi dadanmıştı. Çünkü daha önceki aşklarından birini gene Dormen oyuncularından, Metin Serezli ile yaşamıştı… Ve Salih Güney’le Dormen Tiyatrosuna olan “Sempati” sini devam ettirdiği görülüyordu. Dede Filmin adına çekilen “Demir Kapı”ya başlar başlamaz da gizli gizli, Bebek’de bir gazinoda buluştukları söyleniyordu üstelik. Gene bu filmin setinde Hülya Koçyiğit’le Salih Güney’i “Rol Harici”, “Sarmaş-Dolaş” vaziyette görmüşlerdi. Anlattıklarına göre, kendilerinden öylesine geçmişlerdi ki… Çalışma sırasını haber vermek için geleni görmemişler, ancak içinde bulundukları arabanın kapısı açılınca durumu fark etmişlerdi. Ne yapsınlar, aşk gözlerini karartınca, etraflarını göremiyecek hale gelmişlerdi. Her “Aşık Çift” in başına gelirdi böyle şeyler.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1967-tarihli-550-sayisi/)

03.01.2021 17:06

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:40

    Hasan Baglamaci

    hiç yakısmamışlaaar
  • Yayınlandı: 31 Ekim 2016 11:18

    Salih Güney

    Cımbızla konuşma aralarından çekilmiş yapıştırılmış / gereksiz tatsız bir yorumlama.