Menü

Hülya Koçyiğit Model Oldu

Harcıalem bir espridir, bilirsiniz: Biri, yolda gördüğü arkadaşına «Nasılsın?» diye sormuş. O da «Adamına göre.» diye cevap vermiş. Şimdi size soracağımız sorunun cevabı da cinsiyete göre değişen nevidendir her halde. Öyle ya, «Modayı izler misiniz, modaya uygun giyinmek hoşunuza gider mi?» desek hanımlar, «A, tabii.» diye cevap verecekler, işin ucu keselerine gelip dayanan erkeklerin çoğu da önce «Hayır» ı yapıştırıp peşinden, «Zaten matah olsa sık sık değiştirirler miydi?» diye bir espri yapacaklar, isin aslına bakarsanız kimsenin kabahati yok. Moda ile ilgili ne varsa çoğunlukla Paris’ten. Londra’dan. Roma’dan çıkıyor. «Kuaför – moda evi – ayakkabıcı» üçlüsü toplanıp bir karar veriyorlar ve aradan bir ay geçmeden bu kara’r dünyanın dört köşesinde uygulama alanı buluyor kendine.Tanınmış kuaförlerden Muammer Yaprakgül’le Paris dönüşü buluştuk ve SES’in hanım okurlarını aydınlatmak için «1971 yaz saç modelleri» hakkında kendisinden bilgi rica ettik. Bu arada 4 şöhretli yıldızımız. Hülya Koçyiğit, Nebahat Çehre, Sevda Ferdağ ve Ajda Pekkan da ricamızı kırmayıp, hanım okurlarımız için «bila ücret» modellik etmeyi kabullendiler… Resimleri bu sayfalarda görüyorsunuz. Şimdi de biz sözü burada kesip sizleri Muammer Yaprakgül’le baş başa bırakalım:

– «1971 yaz modasına mini – şort yön verdi.. Bugün Avrupa caddelerini işgal eden mini – şort pek tabii saç şeklileri üzerinde de etkili oldu. 1971 yazının saç modellerinde kesin bir eskiye dönüş var. Klasik saçlar, 1900 yıllarının kıvırcık saçları yine moda. Modern bir kıyafetle klasik saç tatlı bir kontrast yaratıyor tabii.»

Evet, «mini – şort» geldi cihane, gerisi hep bahane!… Artık «düz saçlar» tamamen tarihe karışmış… Saç tuvaletlerinde gece – gündüz farkı azalmış (Özellikle koyu renk saçlar hem gündüz, hem gece kullanılabiliyormuş). «Kolye», «taç» gibi aksesuarların hükmü ise geçip gitmiş. «Hakim renkler» de şunlarmış:– «Şampanya rengi… Gül ağacı… Sarı saçlarda daha açık sarı meçler.»

Haydi gençleri… Bizden bu kadar. Ayna karşınızda, derginiz önünüzde. Geriye yapacak üç iş kalıyor: SES’teki modelleri inceden inceye tetkik etmek, ayna karşısına geçip kendinize en yaraşan aramak ve sonra da miktarı münasip «geçer akça» bulup doğru berberinize koşmak!…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-18-sayisi)

08.09.2020 18:39

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar