Menü

Hülya Koçyiğit’e Bir Alman

HÜLYA KOÇYİĞİT Fuar’dan sonra Almanya’nın yolunu tutacak. Ve, ilk iş olarak sünnet olacak bir Alman genci bulunacak. Sonra da Hülya Koçyiğit ve Alman genci kameranın karşısına geçirilip, «motor» denilecek.Yukarıda yazdığımız işlem tabii ki gerçek bir sünnet öyküsü değil… Şerif Gören’in yazdığı ve yöneteceği «Sünnet» adlı filmde Hülya Koçyiğit bir Alman aktörü ile başrolleri paylaşacak. Türk – Alman ortak yapımı olarak gerçekleştirilmesi düşünülen filmin öyküsünü, şu sıralarda Kuşadası’nda dinlenen ve eşi Selim Soydan ile kızı Gülşah’la birlikte yazın tadını çıkaran Hülya Koçyiğit şöyle anlattı: «Almanya’ya çok küçük yaşlarda giderek tamamen Almanlaşan bir Türk işçi kızının öyküsü filmin ana teması. Yeminli tercüman olarak yaşamını kazanmakta olan kız, bir Alman genci ile sevişmektedir.

Evlilik konusu gelip dayattığında kız ailesinin ve toplumun baskısı karşısında kalır. Evlenmeleri için Alman sevgilisinin sünnet olması gerekmektedir. Konu böylece gelişip gider… Biz bu filmde, Almanya’da doğup büyüyen veya çocukluk ve gençlik yıllarını orada yaşayan Türk çocuklarının ve gençlerinin sorunlarını yansıtmak amacındayız. Bu gençler ne Türk, ne de Alman kültürünü hazmedemeden büyüyüp, çevrelerine uyum sağlayamayan kişiler olarak yetişiyorlar… Bu sorunu bir film boyutları içersinde elimizden geldiğince işlemeye çalışacağız. Filmde yer yer dökümanter sahneler ve gerçek işçi tipleri de yer alacak.»TV FİLMİ OLARAK ÇEKİLECEK

Hülya Koçyiğit, içinde bulunduğumuz günlerde eşi Selim Soydan ve kızı Gülşah’la birlikte Kuşadası’nda yaz tatilini geçiriyor ve bir yandan da önce Cihan Ünal’la Türkiye’de, sonra da Alman aktörle Almanya’da çevireceği film için güç toplamaya çalışıyor. 1981 yılında birbiri ardına iddialı filmler çeken «Gülşah Film»in sahibi Selim Soydan ise Türk – Alman ortak yapımının nasıl gerçekleşeceğini şöyle anlatıyor:«Bir Co-Prodüksiyon için temasa geçtik. SDF (Batı Berlin Televizyonu) ile görüşme yaptık. Filmi, Türk- Alman ortak yapımı bir televizyon filmi olarak çekmek istiyoruz. Bu gerçekleşirse pek çok Avrupa ülkesi televizyonda filmimizi gösterecek ve biz de daha çok yurttaşımıza hitap edebilme olanağı bulacağız. Ancak tabii, filmin Türkiye’de yayın hakkı bize ait olacak.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-29-sayisi)

26.11.2020 07:23

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar