Menü

Hüseyin Baradan Show Dünyasında

– «1 eylülden itibaren showman olarak sahneye çıkacağım. İşte size bunu bildirmeye geldim.»

Hüseyin Baradan Show DünyasındaHüseyin Baradan bunları söylerken karşımızda eziliyor, büzülüyor, 268 filmin afişine, jeneriğine ismini yazdırdıktan sonra bu işi oldukça hafife aldığını her haliyle belli ediyordu.. Kim bilir, belki de böyle düşünmekte haklıydı. Aşağıdaki sözler Baradan’ın iç dünyası bakımından oldukça ilgi çekicidir:

– «Ne yapayım, sahneye çıkmaya mecburum. Yaşamak için, çoluğumu çocuğumu yaşatmak için!… İddiam yok. Hayatımda şimdiye kadar zaten hiç iddialı olmadım.»

Hüseyin Baradan kendisine seyirciyi hem güldürecek, hem de düşündürecek tipler çizmiş, elbiseler hazırlamış. İşte bunlardan bir kısmı: Korsan Morgan, Kovboy Kid, Fransız Asilzadesi Henri, Arap Şarkıcısı Ibni Mahmut, Matador El Cordobes ve Çeşmemeydanlı Dubara Şakir.

Hüseyin Baradan’ın show-man’liği, hem Öztürk Serengil’in, hem de Sadri Alışık’ın showman’liğinden oldukça farklı. Bildiğiniz gibi Öztürk Serengil’in sahnede 20 dakikalık bir programı var… Şarkı söylüyor, espri yapıyor, olayları karikatürize ediyor. Sadri Alışık da öyle… Hüseyin Baradan ise Türkiye’ye ilk defa olarak bu değişik tipler, kıyafetler içinde gazinonun bütün programını takdim edecek. Fıkralar, espriler, her kıyafetin müziği de caba. Mesela, Baradan’ı sahnede matador kıyafetinde mi gördünüz, hemen kulaklarınıza hareketli bir Ispanyol müziği gelecek. Veya Arap yalellisi, yahut da bir zamanların şöhretli kovboyu Rogers’in gitarla söylediği kovboy şarkıları!… İcabında göbek de atacak, şıkır şıkır da oynayacak, işte Baradan’ınki böylesine bir show…

Baradan’a sinemadan, tiyatrodan sonra bu işin nereden aklına geldiğini sorduk «Sinema öldü. Para yok, bona var,» diye cevap verdi. «Buna karşılık ev sahibi, kasap, bakkal, manav bono almıyor, para istiyor. Parayı kazanan üç, beş büyük isim. Gerisi sürünüyor.

«Tiyatro fena değildi. Turnelerde iyi para kazandım. Fakat ben dışarı gidince ev, bark, hanım, çocuk burada yalnız kalıyorlar. Olmuyor. Bir gün, ne yapayım! diye düşünürken Amerika’dan gelen bir arkadaşım, ‘Baradan sen başarırsın. Sinema ve televizyon yıldızı Jimmy Durante’nin Broadway’de yaptığı gibi değişik kıyafatlerle sahneye çıkıp show yapsana,’ dedi. Eşimle bu fikri cazip bulduk ve hemen kıyafetleri hazırlayıp gazinolarla mukaveleleri imzaladık.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-36-sayisi)

10.08.2019 22:24

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 13:58

    Serkan Akdemir

    baradan şooov :)