Menü

İbrahim Tatlıses Hukuka Başvurdu

Geçtiğimiz Cuma günü IMÇ’de sabah çok sakın başladı. Daha bir gün önceden plakçılar çarşısının yeni şöhretlerinden Burhan Bayar’ın basına tek tek haber vererek davet etmesi sakin başlayan sabahın çok hareketli bir güne delalet olduğuna yorumlandı. Hele hele Burhan Bayar’ın bütün ısrarlara rağmen basına çağrısının nedenini açıklamaması daha da merak uyandırdı. Herkes İbrahim Tatlıses’in satış rekorları kıran “Mavi Mavi” adlı kasetinin sürpriz ödül töreni olacağını düşünürken 13 Eylül Cuma günü saat 13 30’da İMÇ’de ilginç bir baskın olayı gerçekleşti. İbrahim Tatlıses’in tanıtıp sevdirdiği “Mavi Mavi” adlı şarkıyı izinsiz ve yasa dışı kasete okuyarak para kazanan plak şirketlerine 5. Ticaret Mahkemesi’nin bir gün önce aldığı kararla tedbir koydurtan Burhan Bayar’ınyanında İbrahim Tatlıses’de vardı. Baskın olayını merakla takip eden Tatlıses yasa dışı yayıncılıkla kendisini kaset satışında geride bırakan Grup Turbo’nun şirketi Nurtaç Yapım’dan adeta intikam alıyordu. Çünkü plak dünyasında Tatlıses’i kendi şarkısıyla mağlup etmek hazmedilecek bir olay değildi. Urfalı türkücü için, Nurtaç Yapım gibi Uzelli Şirketi’nden, Güner Plak’tan, Çetinkaya Plak’tan, Şenay Plak’tan çıkan “Mavi Mavi” kasetlerini de toplattıran Burhan Bayar bu arada Grup Turbo’nun solistlerinden Devran Düzgit’in yaptığı suçlamaları gülerek reddetti:

“Kim söylüyorsa ispatlasın. ”Mavi Mavi” için Azeri türkü diyenler sadece Bayar firmasını kıskananlardır. Anonim olduğunu iddia ederek kaset yaptıklarını iddia ediyorlar. O zaman niçin aldırdığım tedbir ve toplatma kararına anında karşı çıkamadılar. Ben bilirkişi raporuyla eserin bana ait olduğunu ispatlayarak bu kararı aldırdım. Benim emeğimle İbrahim Tatlıses’in sesi, sanatıyla ortaya çıkan yılın şarkısından milyonlar kazanmak, üstelik de “Yılın altın ödüllerine layık topluluk” diye reklamını yaptırmak kolay değil…”

Kısaca Ferdi Tayfur’dan sonra İbrahim Tatlıses’de son günlerin flaş grubu Turbo’nun ve Nurtaç Düzgit’in havasını fena söndürdü. Üstelik müzikal kariyerlerinden silinmeyecek iki leke bırakarak…

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1985-tarihli-1-sayisi/)

14.09.2020 00:57

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar