Menü

İğfal Olayı Perihan Savaş’ı Korkuttu

Çocuğunu doğurduktan sonra İbrahim Tatlıses’le olan beraberliğini kesip atan Perihan Savaş, Yeşilçam’a döndüğünü herkese duyurmasına duyurdu ama daha aldığı ilk film teklifi onu sinirden deliye döndürdü korkuttu, ürküttü… Neden mi?

Altı yıl önce İbrahim Tatlıses’le film çevirirken tanışıp, onunla beraberliğe başlayan ve bu beraberlikten bir de çocuk dünyaya getiren Perihan Savaş, Tatlıses’le olan bu ilişkisini kopardıktan sonra, sinemaya döneceğini açıklamıştı. Perihan Savaş’ın bu açıklaması kısa zamanda etkisini gösterdi… Neredeyse sinema seyircisinin yüzünü unutacak hale geldiği Savaş ilk film teklifini de Dilek Film adına Cesur Barut’tan aldı.Telefon konuşmasıyla yapılan film teklifine başlangıçta olumlu cevap veren Perihan Savaş, ne var ki davet edildiği film yazıhanesinden ters yüz geri döndü ve tir tir titreyerek Yeşilçam sokağından uzaklaştı.

Peki neydi Perihan Savaş’ı bu kadar üzen olay ve teklifin anormal yönü? Savaş bunu şöyle anlatıyordu:

“Kardeşim, ne olduğu belirsiz adamlar sinemada film yapmak için Yeşilçam’a yerleşmişler. Daha ilk günden çok farklı buldum Yeşilçam’ı… Bana bir film teklif ettiler… Telefonda senaryoyu üç aşağı beş yukarı anlattılar. Ayrıca okuyabileceğimi söylediler ve anlaşmak üzere davet ettiler… Kalktım gittim… Gitmez olaydım. Zaten laçka olan sinirlerim hepten bozuldu. Bir kere filmde iğfal sahnesi var… Senaryo gereği olabilir. Ben bugüne kadar çevirdiğim bir çok filmde tecavüze uğrayıp, iğfal edildim. Ama bu sahnelerde oyun gücümü gösterdim… Tamamen kalite ve belirli dozda olan sahnelerdi. Fakat bu adamların teklif ettikleri iğfal sahnesi kelimenin tam anlamıyla iğrenç. Resmen et ihalesi yapar gibi… Açıkçası baştan midem bulandı. İkinci neden, para olayı.. İlk önce peşin para istedim, kabul ettiler. Sonradan bana çek ve senet vermeye kalkıştılar. Hiç düşünmeden sinir içinde terkettim film şirketini…”Ve Perihan Savaş bunları söylerken hala sinirinden tırnaklarını yiyordu. Onu iğfal edilmek değil, dozu aşan ve iğrençliğe dönüştürülen iğfal sahnesi korkutmuştu işin başında… Bir yerde hayalleri yıkılmıştı bugünkü Yeşilçam’ı gördükten sonra…

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1984-tarihli-38-sayisi/)

15.10.2020 15:23

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar