Menü

İhalelerin Kralı Selçuk Ural

SELÇUK Ural’ı müzisyen olarak tanırsınız, bilirsiniz. Pek çok sanatçı gibi o da, müzik dünyasının son yıllarda girdiği bunalımdan sonra çareyi, müzik dışı alanlara yatırım yapmakla buldu.

Selçuk Ural, 10 yıldır söylediği şarkıları besteleyen arkadaşı Mustafa Alpagut’la birlikte, bundan 2-3 yıl önce Topkapı’da ufak bir imalathane açmıştı. Burada her türden konveyorler ve çeşitli makineler yapılıyordu. Makine mühendisi olması nedeniyle işlerin başında daha çok Mustafa Alpagut duruyordu. Selçuk Ural ise yatırımları ve iş girişimlerini organize ediyordu. Topkapı’daki ufak imalathanede başlayan iş, iki arkadaşın girişimciliği sayesinde kısa sürede gelişti ve bugünkü boyutlarına ulaştı.Selçuk Ural son bir yıl içinde birkaç yüz milyon liralık taahhüdü yerine getirdiklerini, 1982 yılı için Suudi Arabistan’da milyarlık bir ihaleye gireceklerini, bu ihale için de ön çalışmalara şimdiden başladıklarını söyleyerek, üzerinde çalışmakta oldukları işleri söyle sıraladı:

«1981 yılı içersinde, birkaç taahhütle birden uğraşmaktayız. Şu anda Bolu’da İtalyanlar’la ortak olarak, Koç Grubu’na ait bir fırın fabrikası kuruyoruz. Bunun dışında Manisa’da bir seramik fabrikasının 4 ayrı bölümünü yapmaktayız. Ayrıca İzmit’te de bir karton fabrikasının kömür besleme ve kırma bölümünü imal ediyoruz.»Selçuk Ural, iş dünyasındaki bu yoğun uğraşıları arasında gerek kendisinin, gerekse Mustafa Alpagut’un, müzik çalışmalarını bir kenara bırakmadıklarını da söyleyerek, yaptıkları bu çalışmaları şöyle özetledi: «3-4 ay önce bir uzuncalar çıkarmıştık. Bu plaktaki tüm besteler Mustafa’nındı. Ayrıca yeni bir 45’lik plak hazırlıyorum. Bu plakta da Mustafa’nın besteleri yer alacak. Sanırım yeryüzünde, bir yandan gece – gündüz makinelerle uğraşıp, bir yandan da beste yapan, Mustafa gibi bir insan bulamazsınız. Gerek Mustafa, gerekse ben, ilk göz ağrımız olan müziği hiçbir zaman ikinci plana itmeyeceğiz.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-32-sayisi)

05.10.2020 21:18

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar