Menü

İlhan İrem’in Güllü Özlemi

SHEAKESPEARE’İN, ‘Olmak ya da olmamak, işte bütün sorun’ sözüne karşılık, İlhan İrem de, ‘Dönmek ya da dönmemek’ diyor… İki yıllık aradan sonra, askerlik sonrası ‘Er Mektubu Görülmüştür’ adlı 45’liğini piyasaya çıkaran İrem, Bebek’ten Tarabya’ya taşıdığı evinde adeta inzivaya çekildi. Onun son günlerde yaşadığı sessizliği gören dostları hep aynı tanımlamayı yapıyor:

‘Mutluluğun doruklarında yaşanan mutsuzluk’…Bu tanımlama, kulaktan kulağa fısıldanan bir gerçek öykünün de adı aynı zamanda.

İşte bu öykünün özeti:

«1978 yılı birkaç dakika sonra yerini 1979’a bırakacaktı. Herkes coşku içinde eğlenirken, Polenezköy’e sapan yolun ağzına park etmiş otomobilin içindeki çiftin ağzını bıçak açmıyordu. Dostlarını bırakıp, bir eğlence sofrasından kalkıp, buraya gelmişlerdi. Geçmesini istemedikleri zaman, koca bir yılı da, birlikte yarattıkları sevgilerini de alıp götürüyordu. Günün ilk ışıklarıyla mutluluk getirmeyeceğini bildikleri yeni yılın ilk gününe başladılar. Ayrı ayrı yollara saparak…»Kulaktan kulağa fısıldanan öykü bu kadar… Devamı ise halen yaşanıyor. İlhan İrem’in yaptığı 45’liğin arka yüzünde yer alan ‘Bal Ağızlım’ adlı şarkıda bu öykünün devamı anlatılıyor…

«Mutluluğun doruklarında yaşanan mutsuzluk» adlı öykünün kahramanları ise; İlhan İrem ile Güllü… Doruklara çöreklenmiş mutsuzluğu silmek, hem kolay, hem de güç onun için… Bu nedenle de durmaksızın aynı soruyu soruyor: «Dönmek ya da dönmemek…»

Bakalım, Güllü’sünden uzakta olsa bile onunla yaşayan İlhan İrem, kendisine sorduğu soruya ne zaman cevap bulacak…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-23-sayisi)

26.11.2020 06:08

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar