Menü

İlle de Erol Taş

«BAŞLIK», öteden beri Anadolu köylülerinin değişmez geleneklerinden biridir. Bu geleneğe göre, evlenme çağına gelmiş bir genç kız, «başgöz» edileceği erkeğe ailesi tarafından satılır. Nikah karşılığı olarak erkek, durumuna göre ya bir miktar para, ya da varsa arazisinin bir parçasını alacağı kızın babasına verir. Kadının bu bir çeşit «eşya» gibi satılmasına da Anadolu’da «başlık» tabir edilir.

Geçenlerde çekimi tamamlanan ve aynı adı taşıyan bir yerli film de özellikle bu konuya eğiliyor. Cengiz Tuncer’in senaryosunu yazdığı «Başlık» ta Fikret Hakan, Selma Güneri ve Erol Taş başrollerde. Ancak bu filmin garip kaderi oldu: Üç karılı köy ağasını önce Mehmet Ali Akpınar, sonra da Erol Taş oynadılar. Ağa’yla ilgili filmin bir bölümü iki defa ve iki ayrı oyuncuyla çekilmiş oldu. Bu rol için önce Erol Taş’la konuşulmuş ve mukavele de yapılmıştı.Ekip çekime başlamak üzere Silifke’nin Tosmurlu köyüne hareket etti. Üç gün sonra da Erol ekipe katılacaktı. Ne var ki, Erol Taş eşinin ani rahatsızlığı üzerine çekim yerine gidemedi ve yerine alelacele Mehmet Ali Akpınar bulunup, gönderildi. Gider gitmez de ağanın Mine Sun’la olan hareketli bir tecavüz sahnesi çekildi. Ancak durumdan haberdar olan ve filmin işletmesini üzerine alan prodüktör Nusret İkbal:

-«Olmaz!… Ben, filmin bölge satışlarını afişteki oyunculara göre yaptım. Erol Taş’ın olması şart!…» diye diretti. İşletmeci diretince de Erol Taş bulunup, apar topar çekim yerine gönderildi. Mehmet Ali Akpınar’la Mine Sun’un sahneleri, yeniden Erol Taş’la çekildi. Ötekiler iptal edilip filmden çıkarıldı. Böylece yerli filmciliğin bir yarası gene kanıyor ve filmin dağıtımını, ya da işletmesini üzerine alan şahsın dediği dedik oluyordu.ÇİFTE AŞK — Resimler, filmde yapılan değişikliği açıkça göstermektedir. Üstte sonra çekilen Erol Taş’lı, altta filmin prodüktör ve işletmecisi Nusret İkbal’in itirazına uğrayan Mehmet Ali Akpınar’lı sahneler… Ancak bu fotoğrafların da ortaya koyduğu gibi Akpınar, meslektaşından hiç de aşağı kalmamıştır.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-24-sayisi)

29.12.2020 04:21

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 13:59

    Hatice Kısa

    Erol taş gibi oyuncu zor bulunur