Menü

İlyas Salman’ın Zorlu Görevi

BUNDAN altı yıl önce ilk «Hababam Sınıfı» için «Kamera!» diyen Ertem Eğilmez geçtiğimiz hafta bu serinin sonuncusu olan «Allahaısmarladık Hababam Sınıfı»nın çekimine başladı.

Ertem Eğilmez yaklaşık altı ay önce bu filmi çekmeye karar vermiş ve derhal senaryo çalışmalarına başlamıştı. Çalışmaları sırasında en büyük yardımcısı ise filmde köyden elen bir öğretmeni canlandıracak olan İlyas Salman’dı.Normal olarak senaryo çalışması için dört ay yeterli olmasına rağmen bu film için dur durak bilmeden altı ay senaryo çalışması yapmasının nedenini yapımcı – yönetmen Eğilmez şöyle açıklıyor: «Yapacağım ‘Hababam Sınıfı’nın tam arzuladığım gibi olmasını istiyordum. Bu nedenle Rıfat İlgaz’ın eserini senaryolaştırırken İlyas’la beraber en ince noktasına kadar ele aldık. Öyle ki şu anda bu filmi ben olmasam bile asistanım çekebilir, Ayrıca bugüne kadar beş tane ‘Hababam Sınıfı’ çektim. Her birini bir buçuk saatten hesap etsek, tam yedi buçuk saatlik malzeme harcanmış olur. Onun için iyi malzeme bulma ve bu malzemeleri en iyi şekilde kullanma kaygısı, çalışmalarımızın uzamasına neden oldu.»Senaryo çalışmalarının ardından mekan bulmaya geldi sıra. Ertem Eğilmez senaryo üzerinde çalışırken gösterdiği titizliği mekan ararken de elden bırakmamıştı. Tam yirmi gün süreyle içinde film çekeceği okulu bulmak bu zamanda pek kolay olmasa gerekti. Zeynep Kamil Hastanesindeki Hemşire Okulu tam bir aylık araştırma sonucu bulundu.

Biz de çekime başlanıldığı ğün sabahtan doğruca okulun yolunu tuttuk. Ertem Eğilmez, Adile Naşit ve diğer ünlülerle birlikte kameramanları görmeseydik seti bulmak kolay olmazdı. Okulun koridorunda sanki film çevrilmiyordu da bir «Hababam Sınıfı» boşalmıştı. Bu kez öğrenci olarak seçilen oyuncular giyimleriyle ve yaşlarıyla gerçek bir öğrenci gibiydiler. Önce kurban kesildi, ardından tatlı yenildi. Bu arada Ertem Eğilmez de bize şu bilgileri verdi:«Şimdiye kadar yaptığım ‘Hababam Sınıfı’ dizilerinde öğrenciler ve öğretmenler gerçek yaşamdaki öğrenci ve öğretmenlerden çok uzaktılar. Bu kez hayali değil, her zaman görebileceğimiz tiplere yakınlar. Ayrıca eğitim hayatımızdaki sorunlara bu filmde biraz daha eğildik… Öğrenci – öğretmen ilişkisini daha gerçekçi bir yaklaşımla ele aldık. Film daha önce yaptıklarım gibi komedi değil. Bir kara mizah olacak… Bugüne kadar beş tane ‘Hababam Sınıfı’ filme almış olmama rağmen bu gün ilk kez ‘Hababam Sınıfı’ yapıyormuş kadar heyecanlıyım. Çünkü hepsinden ayrı, aylardır düşünü kurduğum bir film ortaya çıkarmak istiyorum.»

İlk kez öğretmenlik yapmak için köyünden ayrılıp gelen bir öğretmenin, öğrencilerle ilişkisini dile getiren bu filmde rol alacak olan İlyas Salman ise şunları söylüyor:«Filmde öğretmen olarak seyirci karşısına çıkacağım. Yalnız seyirci bu öğretmeni gördüğü zaman kendi öğrencilik hayatında rastladığı öğretmen tipiyle hemen ilişki kurabilecek. İşte bunu sağlamak için tüm gayretimle çalışacağım.»

«Hababam Sınıfı» dizisinin hiç değişmeyen oyuncusu Adile Naşit bu kez yine seyirci karşısına hademe olarak çıkacak… Sanatçıya içlerinde hangisini daha çok beğeniyorsunuz diye sorduğumuzda bize yanıtı şu oldu:

«Anneler bütün çocuklarını aynı derecede sever. ‘Hababam Sınıfı’nın bütün filmleri de benim çocuklarım gibi. Onun için hepsini çok seviyorum. Yalnız, diğer filmlerde seyirciyi hep güldürdüm. Bu kez ara sıra ağlatacağım.»Filmde İlyas Salman ve Adile Naşit’in dışında Mehmet Ali Erbil, Ayşen Gruda, Savaş Dinçel, Hüseyin Kutman, Sıtkı Akçatepe ve Şevket Altuğ’un rol alacağını yönetmen Ertem Eğilmez’den öğrendik.

Film hakkında bilgi aldıktan sonra öğrenciler sıralarına oturdular. Kameraman Ertuğ Şenkay yerini aldı. «Hababam Sınıfı» oyuncuları yeni ders yılına başlayan öğrenciler kadar heyecanlıydı. Yönetmen tüm oyunculara gerekli uyarıları yaptı ve sonuncu «Hababam Sınıfı» nın çekimine başlandı.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-20-sayisi)

26.11.2020 05:22

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar