Menü

Irena Jarocka ile İlgili…

Öyle sanıyoruz ki, Irena Jarocka (İrena Yarotska) birdenbire ve beklenmedik bir anda şarkı söylenen sahnelerde belirmiştir. İlk adımlarını Gdansk’taki Şarkı Studium’unda ve bir öğrenci klübü olan Zak (Jak) da atmıştır. O zamanlar Oliva’daki SN de (Beden Eğitimi Enstitüsü) yüksek öğrenimi yapıyordu. Ama Zak klübünden ülke sahnelerine, hele yabancı sahnelere yol henüz çok uzaktı. Bu yüzden Jarocka beden eğitimi öğretmenliği mesleğinden şarkıcılığa geçeceğini hayal bile etmiyordu.Herşeye rağmen şanslıydı. Sanatçı tarafından söylenen «Vistül Kıyısında Gondolcular» adlı şarkı, halk ağzında yaygın bir biçimde söylenmeye başlandı. İlk başarısının yankısı iki kez Sovyetler Birliği’ne yolculuğu oldu. 1968 yılında Sopot Festivali’nde «Gondolcular» ı söyledi. Aslında festival dışında bir katılmaydı bu, ama büyük bir başarı kazanmıştı.

Bütün başarılarına rağmen Irena, hala amatördü. Şarkı söylemek ise onun «hobby» siydi. Çok güzel bir «hobby». Daima da böyle süreceğini düşünüyordu. Ne var ki «Pagart» denilen devlet empresyosu’ndan Paris için burs teklifi alınca bir ikilik içinde kaldı: Okul mu, şarkı mı? Şarkı söylemeyi seçti. Paris’te dört yıl kaldı. Burs üç ay sonra bitti. İrena Jarocka bir Sloven kabaresi olan «Raspoutine» e geçti. Paris musik-hall’lerinde şarkı söyliyen ilk Polonyalı şarkıcı değildi.Para kazandığına göre, artık şarkı söylemeyi öğrenebilirdi. İşte Paris Olimpe’ine bağlı Şarkı Stüdyosu’nu böyle bitirdi. Madame Mirelille’in «Küçük Şarkı Konservatuarı» nın dinleyicisiydi. Özel olarak dans dersleri aldı. Bir kaç kez televizyona çıktı. Yalnız Fransız TV sine değil, İsveç, Belçika ve İtalyan TVsinde göründü. Aynı zamanda Rennes Festivallerinden birinde «Gümüş Hermin» ödülü de olmak üzere üç ödül aldı. Ayrıca «Philips» firması adına iki plak da doldurdu.

1972 yılının Aralığında yurda döndü. Onun artık 1962 yılındaki umut besliyen o aday şarkıcı olmadığı görüldü. Bunun için kendi şarkılarını söylediği, Janusz Rzeszewki’nin yapımlaştırdığı «İrena Jarocka Davet Ediyor» adlı programı seyretmek yeterli oldu. Program halkın isteği üzerine tekrarlandı ve yedi ülkeye satıldı.Son yıllarda Jarocka, en yaygın Polonyalı vokal şarkıcılardan biri oldu. Bir çok kez TV’ye çıktı. Baştan başa ülkeyi dolaştı, bütün ülke festivallerine katıldı, bir çok ülkelerde seyirciler tarafından alkışlandı. «Naprzelaj» (Kestirme Yol) adlı haftalık gazetenin açtığı soruşturmada yılın şarkıcısı seçildi. «Polonya Kuriyeri»nin okuyucuları sanatçıya «Gümüş Çivi» ödülünü verdiler. Bu yarışmada onu yalnız futbolcular ve bir atlet hanım olan İrena Szewinska geçebildiler.

Irena Jarocka’nın başarısında ne gizlidir? Herşeyden önce şu: daima halkın istediği şarkıları söylemektedir. Bu şarkılar halkın günlük işlerine aittir. Ama hiçbir zaman şarkıların sıradan yapıtlar olduğu söylenemez. Tam tersine, yalnız iyi müzikle değil, ayni zamanda sıradan olmıyan güftelerle de üstünlük sağlamaktadırlar. Bu şarkıların niteliğini birlikte çalıştığı müzik yapımcıları ve güfteciler garantilemektedirler.Başarısının bir başka koşulu da şudur: Jarocka durmadan yeni yapıtlarla seyircinin karşısına çıkmaktadır. Bir yıl boyunca bir iki tutulan şarkı seyirciye yeterlidir düşüncesindedir. Doğallıkla bunların sıradan şarkılar olmaması gereklidir. Son günlerde radyo için iki yeni şarkı doldurmuştur: «Senin Mektubunu Yüz yıldır Bekliyorum» ve «O günlerden bir şeyler kalsın diye». Biri Amerikan yapımevi Warner Brothers» için, öteki de «Polonya Yapımcıları» için iki yeni plak hazırlamaktadır.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/tiyatro-dergisinin-1976-tarihli-35-sayisi/)

26.12.2020 15:46

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:48

  Burcu Semiha

  vaaay jarockaaa
 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 16:07

  DAMLA GÜZEL

  sesi çok iyiydi gerçekten
 • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 14:23

  SEDAT VELİ

  ne güzeldi hem sesi hem kendisi