Menü

Irina Demick Trafik Canavarı Oldu

KIRMIZI renkli «Fiat» marka otomobil, Paris’teki Plaza – Athenee Otelinin önündeki parktan bir türlü çıkamamıştı. Önce, arkasında duran arabaya çarptı, sonra da olanca hızıyla öndeki bir taksiye bindirdi. Tam iki arabanın arasından sıyrılıp caddeye ineceği sırada, yoldan geçmekte olan otobüse çarpmamak için ani bir fren yapmak zorunda kaldı. Tabii beş dakika içinde vukubulan bu kadar kazadan sonra hemen bir trafik polisi kırmızı arabayı durdurmuş, şoför mahallindeki pencereden başını içeri eğerek: «Ehliyetinizi görebilir miyim?» diye sormuştu. Şoför mahallindeki Greta Garbo tipli genç kadın, içini çekerek:— «Ne yapayım, bu şehrin kalabalığına kendimi bir türlü alıştıramıyorum memur bey?» diye acıklı acıklı konuştu. «Ehliyetim var ama direksiyon tecrübem az. Neyse bir daha sefere daha dikkatli olmaya çalışırım.»

Bu sözleri söyleyen genç kadın, «En Uzun Gün» filminin tek kadın yıldızı Irina Demick’ti. Yeni bir film çevirmek için Paris’e gelmişti. Fakat hayatından hiç de memnun görünmüyordu. Bir kere senelerden beri film çevirdiği halde bir numaralı koruyucusu ve hayranı prodüktör Darryl Zanuck’tan başka sinema dünyasının şöhretleriyle bir türlü anlaşamamıştı.

Genç kadının bir tek gerçek dostu yoktu. Üstelik ilk filmini çevirdikten sonra da ona «Sen artık bir sinema yıldızısın, her hangi bir kimse gibi yaşayamazsın, çevreni, giyimini ve dostlarını değiştirmelisin» demişler, hayatını altüst etmişlerdi. Öyle ki Irina’nın canı dondurma istese, her hangi bir genç kadın gibi dondurmacı dükkanına girip külahtan dondurma yiyemiyordu. Ama o bir sinema yıldızıydı. Külahtan dondurma yemesi yakışık almazdı.Irina Demick, Darryl Zanuck’un ona film çevirme teklifinde bulunduğu günden beri hep bu ve buna benzer yasaklar içinde bunalmış kalmıştı.

Paris’teyken severek satın aldığı kırmızı küçük Fiatı da amirlerine beğendiremeyen Irina, önce arabayı satmak istemiş fakat sonradan emirlere boyun eğmek zorunda kalmıştı. Genç kadın, Fiat’tan sonra satın aldığı son model «Alfa Romeo» ya ise bir türlü ısınamamıştı. Zaten artık ona araba kullanmayı da yasak etmişlerdi. öyle ya ünlü bir sinema yıldızının beyaz eldivenli, kibar görünüşlü bir şoför tutması gerekmez miydi?Asıl soyadı Demich olduğu halde telaffuzu güçtür diye soyadını «Demick» şekline sokmaya zorlanan genç yıldız, bu kadar yasak arasında evliliği düşünmeye de vakit bulamamış. Bir ara Süreyya’nın eski sevgililerinden Hugh O’Brian ile dolaşmış fakat bu macera pek kısa ömürlü olmuştu. Genç yıldız biraz da korkudan kendine uygun bir eş aramaya çekiniyor.

Prodüktör Darryl Zanuck ile aralarındaki dostluğun derecesine gelince. Belki bir ara Darryl Zanuck yarattığı yıldızla evlenmeyi düşünmüştü ama Irina yaşlı koruyucusunu hiçbir zaman bir sevgili olarak kabul edemediğini açıklıyor. «Ona hayranım. Zanuck, gerçekten büyük bir sinema sanatçısı, onun yardımı sayesinde şöhrete ulaştığımı da kabul ediyorum. Fakat işte hepsi bu kadar. Aramızda hiç bir hissi bağ yok.»Artist olmadan önce mankenlik yapan Irina Demick, «Artistlik sıkıntılı bir meslek. Elimde olsa hiç tereddüt etmeden eski hayatıma dönerdim,» diyor ve ilave ediyor. «Altın kafeste yaşamak meğer ne zormuş…»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-22-sayisi)

26.12.2020 04:14

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 15:45

  Eylül Arif

  Allahtan insana falan carpmamış
 • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 18:24

  ŞENER BAYSAL

  sonra kadn şöför mü olur deyince laf ediyolar o zamanlardan başlamıştı işte :D
 • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 18:25

  NUR HAYAT YÜZEN

  bir kadın üzerinden bütün kadınlara yüklenmeniz doğru değil