Menü

İsmet Sıral Orkestrası Dağılıyor mu?

İsmet Sıral Orkestrası Dağılıyor mu?Sonbaharın yaklaştığı şu günlerde 6 kişilik İsmet Sıral orkestrası da, hazan yaprakları gibi, bir oraya, bir buraya dağılıyor. Orkestranın dağılması ne parayla, ne pulla, ne de herhangi bir anlaşmazlıkla ilgili. Orkestranın altı elemanı bir masaya oturup uzun uzun düşünmüşler, bir araya gelip tartışmışlar ve en sonunda da, «Bu iş böyle yürümez. En iyisi ayrılalım, herkes kendi başının çaresine baksın,» demişler. Bize bu kararı açıklayan İsmet Sıral, sözlerine şöyle devam etti: «Çalıştığımız klüple, sezon sonuna kadar anlaşmamız var. Allah’ın işine karışılmaz ama, öyle zannediyorum ki, bu yıl havalar eylül ayında yazlık gece klüplerinin çalışmasına pek müsaade etmeyecek. Klüp kapanınca biz de arkadaşlarla vedalaşacağız. Turhan Eteke ile İlter Yetişen İsveç’e gidecekler, orada çalışacaklar, Ozdemir Erdoğan yine bizim orkestradan Günnur Perin ve Ayhan Günkuş’la birleşip bir topluluk kuracak. Ben kendi kendime bir süre izin verdim. İznimin bitiş tarihi henüz belli değil, «izinli olduğum süre» içinde ilerde ne yapacağıma karar vereceğim.»

Apollonia Müzik Festivali’nin ön plana çıkardığı isimierden biri olan Özdemir Erdoğan, bilindiği gibi İsmet Sıral orkestrasına girmeden önce bir topluluğun şefiydi. Böylece yıllardan sonra tekrar bir topluluk kuracak. O da bu konuda bize şunları söyledi: «Hepimiz birbirimizden memnunduk. Ama bazı arkadaşlarımızın kendilerince haklı sebepler yüzünden dışarıya gitmek istemeleri maalesef bu durumu yarattı. Zannediyorum hepimiz birbirimizi çok arayacağız.»

İsmet Sıral Orkestrası Dağılıyor mu?İsmet Sıral da «izni» sırasında «dansing» ve «24 kişilik dans orkestrasını düşünecekmiş. «Şurası da bir hakikat ki bugün Türkiye’de müzik alanında çok önemli bir boşluk var. Gençlerin gidip de doya doya dansedebiiecekieri bir tek yer bile yok. Yani Avrupa’da sayıları bir hayli bol olan «dansingler» Türkiye’de henüz açılmadı. Gece klüpleri ise hiç bir zaman dansinglerin yerini doldurmuyor. Bir kere hayli pahalı. Sonra danstan ziyade shovva önem veriyor. Bir de yaş meselesi var. Bir gece klübünde genciyle, orta yaşlısı ve yaşlısı aynı anda eğlenmeye çalışıyorlar. Her yaşın beğendiği, sevdiği müzik türü aynı olur mu hiç? Bu yüzden orkestralar da aynı anda gece klübünü dolduran bütün müşterileri memnun edemiyor. Eğer bir dans orkestrası kurarsam ve bir de dansing açabilirsem, her halde gençleri ziyadesiyle memnun edeceğim.»

«Peki ya bu idealinizi gerçekleştiremezseniz,» diyoruz. Gülüyor. «O zaman yapacağım şey, İsveç’e gidip arkadaşlarımın arasına katılmak…» diyor.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-34-sayisi)

01.09.2015 10:37

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 21 Ağustos 2015 14:05

    Ahmet Güçlüce

    ne orkestralar kuruldu sonra da kayboldu yıllar önce