Menü

İstanbul’da Yılın Tiyatro Oyuncuları

HALDUN Dormen’in, çok genç yaşında ölen bir sanatkar arkadaşının, İlhan İskender’in adına tesis ettiği sanat armağanını bu sezon «Şahane Züğürtler» piyesindeki rolleriyle Nisa Serezli ve Ayfer Feray 3’er reyle kazandılar. Ve, armağanı yarım yarım aldılar. Erkek sanatçılar arasında birinciliği 5 reyle Yıldırım Önal «Sezar ve Kleopatra» daki rolünden kazandı. Armağanlar, Dormen Tiyatrosu’nda «Alamanyadan Bir Yar Gelir Bizlere» komedisinin basın galasından önce, sade bir törenle sahiplerine verildi.Bedia Muvahhit, alkışlar arasında «En iyi erkek oyuncuya verilen armağanı. Yıldırım Önal hasta olup törene gelemediği için Kamuran Yüce’ye verdi. Geçen senenin birincisi Genco Erkal eliyle de Nisa Serezli ve Ayfer Feray, bölünmüş armağanlarını aldılar. Erkeklerden ikinciliği 3 oyla Haldun Dormen kazandı.
Üçüncü olarak 2′ şer reyle Engin Cezzar ve Müşfik Kenter beraber gidiyorlardı. Engin Cezzar oylarını «Othello» ve «Keşanlı Ali Destanı» ndan ötürü almıştı. Cezzar’la aynı oyları almış olan Müşfik Kenter ise birisini «Miras», İkincisini de «Hain Kurttan Kim Korkar?» piyesindeki başarısı ile elde etmişti.Kadın sanatçılardan ikinci sırada Işık Yenersu ile Gülriz Sururi beraberdiler ve her ikisi de 2 şer rey almışlardı. Işık Yenersu, söylemeye hacet yok, «Sezar ve Kleopatra» daki Kleopatra rolünden beğenilmiş, Gülriz Sururi ise «Keşanlı Ali Destanı» ndaki Zilhayla bu dereceye layık görülmüştü. Üçüncülük için ortada 3 kişi vardı: «Çin Çin» deki rolü ile Nur Sabuncu, «Ah Baba Vah Baba» daki rolü ile Şirin Devrim ve «Keşanlı Ali Destanı» ndaki rolü ile Semiha Berksoy… Bu üç sanatkar, birer oy aldılar .

1930’da dünyaya gelip 1958’de göçen ilhan İskender adına yapılan armağanları şimdiye kadar kazananları şöylece sıralayalım: 1958-59’da «Nina» komedisindeki oyunu ile Ulvi Uraz ve «Cyrano de Berjerac» taki rolü ile Nedret Güvenç, 1959-60 sezonunda «Salıncakta İki Kişi» piyesindeki rolleri ile Yıldız ve Müşfik Kenter…1960-61 sezonunda «İkinci Baskı» piyesindeki rolü ile Altan Erbulak ve «Sokak Kızı İrma» daki rolü ile Gülriz Sururi, 1961-62 sezonunda «Nalınlar» piyesiyle Yıldız Kenter, «Göç» piyesindeki rolü ile Behzad Butak, 1962-63 sezonunda armağanlar, «Aslan Asker Şvayk» piyesindeki rolü ile Genco Erkal ve «Fizikçiler» piyesindeki rolü ile Ayla Afgan kazanmışlardı.

BİRİNCİ ERKEK Geçen yıl İstanbul’un Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan transfer ettiği Yıldırım Önal, «Sezar Ve Kleopatra» daki Sezar rolü ile birincilik armağanına layık görüldü.KLEOPATRA — Yıldırım Önal Sezar rolü ile birinci olurken, Işık Yenersu, aynı piyesteki Kleopatra rolü ile 2 nci oldu.

TÖREN — Kamuran Yüce, Bedia Muvahhit’in elinden vekaleten gümüş kupayı aldı. Kadın sanatçılara da Genco Erkal, kupanın birer parçasını verdi.

NİSA – Aynı oyundaki rolü ile o da 1. seçildi

KADINLARDA İKİ BİRİNCİ — Ayfer Feray, «Şahane Züğürtler» deki rolü ile bir birincilik de o kazandı.ZILHA DA İKİNCİ — Gülriz Sururi «Keşanlı Ali Destanı» adlı oyundaki gecekondu güzeli Zilha rolü ile 2. lik kazandı

O DA İKİNCİ — «Şahane Züğürtler», ayrıca 3 armağan alan piyes oldu. Haldun Dormen’e de bir ikincilik nasip oldu.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-49-sayisi)

26.12.2020 02:40

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 16:24

    Hatice Kısa

    Hepsi tek tek haketti bence bu ünvanları
  • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 17:46

    AYDIN AK

    eski tiyatrolar ne güzeldi ya gerçi şimdide güzel ama eskilerin ayrı bir yeri vardı.